Uudis

RMK lõpetas üraskitõrjeks vajalikud raied

Ahja jõe ürgoru maastikukaitseala. Pilt on illustreeriv.Foto: Külli Kolina

RMK raius pooleteise kuu jooksul üraskite tõrjeks metsa ja jätkab tormikahjustuste likvideerimisega 947 hektaril, et tõkestada kahjuri levikut tervetele kuuskedele.

Tõrjetöödel lähtuti RMK töötajate kogutud seireandmetest. Mai alguse seisuga on RMK hallatavas majandusmetsas tuvastatud eelmisel aastal tekkinud üraskikahjustusi 2794 hektaril. Tõrjetöid tehti 20. märtsist 3. maini 947 hektaril.

“Teostasime tõrjetöid kõige suuremate kahjustustega puistutes, kus langetasime juba kahjustatud kuuski ja üraskite lõksu meelitamiseks ka püünispuid,” rääkis RMK juhatuse liige Tavo Uuetalu. “Puud jätsime metsa ootama peagi talveunest ärkavate üraskite tulekut, et need seejärel juba koos üraskitega metsast ära viia.”

Alates 4. maist RMK enam senises mahus üraskite tõrjeks metsa ei raiu. Kuna ajaperiood üraskitega värskelt asustatud püünispuude metsast äraviimiseks on lühike, ei saa RMK enam täiendavalt uusi püünispuid juurde langetada – vastasel juhul ei jõuta neid piisavalt kiiresti metsast likvideerida.

Nimelt tuleb püünispuud metsast ära viia siis, kui üraskid on talveunest ärganuna need asustanud, ent pole jõudnud veel asustada teisi lähedalasuvaid veel terveid kuuski. Seetõttu on oluline reageerida kiiresti ja täpselt, et tabada õiget hetke, mil üraski lendlus on täies hoos ja püünispuud kahjuritega täitunud, ent uued suuremad kahjud veel tekkimata.

Mullas talvitunud ürask hakkab lendlema ja puid asustama alles siis, kui pinnas on soojenenud kümne kraadini ja õhk üle 16 kraadi. Õige aja saabumisest annavad märku üle Eesti paiknevad RMK üraski lendluse seirejaamad.

“Lisaks kaardistasime 1625 hektari ulatuses värskeid tormikahjustusi, mis tuleb likvideerida,” ütles Uuetalu. “Kui me tormist kahjustatud puid metsast ära ei vii, on nad ahvatlevaks söögilauaks üraskitele, keda meelitab eelkõige just nõrgestatud ja kahjustatud kuusk.”

Kõik metsamajanduslikud tööd tehakse vastavalt kehtivatele õigusaktidele ja tõrjetööde plaan kooskõlastatakse üraskite eksperdi, entomoloog Heino Õunapiga.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.