Uudis

RMK teeb Saku ümbruses mitu lageraiet. Kohalik elanik: tekib tuulekoridor ja elumajad avatakse liiklusmürale ning -saastele

Männiku raba. Pilt on illustreeriv.Foto: Ilme Parik

Augustis ja septembris teeb RMK raieid Saku aleviku põhjaosa metsades ehk Saku aleviku, Tallinna ringtee ja raudteega piirneval alal.

RMK Lääne-Harjumaa metsaülema Jürgen Kusmini sõnul on riigimetsade 66 hektarist üle poole jõudnud küpsesse ikka ja noorte metsade osakaal on veidi üle kümne protsendi. “Et ala puistute vanuseline tasakaal oleks ühtlasem ja erivanuselisi metsi jaguks ka meie lastele ja lastelastele, on vajalik tegeleda ka nende metsade uuendamisega,” nentis ta.

Kusmin tunnistas, et asumilähedaste metsadena on neil oluline roll puhkealadena ja Tallinna ringteelt lähtuva müra puhvrina. Seepärast tehakse töid hajutatult väiksemate aladena ja aastate lõikes pikemal perioodil. Kokku on tänavu augustis ja septembris kavas 1,3 hektarit harvendusraieid kahe langina Männiku tee ja raudtee vahelisel alal ning lageraieid 6,6 hektaril kokku kuue eri langina.

RMK teavitusest selgub, et raiutud alad uuendatakse peamiselt kuusega.

Saku valla elanik Pille Kannisto oli raieplaane uurides murelik. Tema hinnangul on plaan ebaõnnestunud, sest Saku ümbruses on tuuline ja kuiv ning vaid korralik mets peatab tormi.

“Esiteks, tekkimas on pikk tuulekoridor otse elumajadeni, see on väga halb otsus,” leidis Kannisto. “Teiseks, Tallinna Ringtee ja Männiku tee nurgal on väga tihe liiklus, sealt metsa mahavõtmine suureneb metsatagustele majadele nii liiklusmüra kui ka tolmusaastet.”

“Kolmandaks, kuuskede istutamine raielankidele on juba eos vale ja näha on, et tahetakse toota puupõldu,” nentis Kannisto. “Lisaks on kuusk monokultuurina eriti üraskialdis ja juba ette hukule määratud. Miks ei istutata mändi ja segametsa, nagu seal juba on, sekka ehk ka mõni kuusk?”

Ka tõstatab Kannisto küsimuse: kuhu on jäänud jutt Tallinna ümbruse rohevööndist. “Kas Saku vald saaks sekkuda?” küsis ta. “Saku ümbruses ei tohiks mingit lageraiet teha, siin on väga tuuline ja kuiv, ainult suured, korralikud metsad toodavad niiskust ja peatavad torme. Ja see kõik ainult selleks, et riigi rahamasinat toita!”

Augustis ja septembris teeb RMK raieid Saku aleviku põhjaosa metsades.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.