Tallinn on roheline ja mesilaste pidamiseks sobiv. Rocca al Mare keskuse territooriumil kogusid neli mesilasperet suvega kokku ligi 250 kilo mett.
Mesinik Erki Naumani sõnul tuleb mesilaste pidamisel linnas arvestada inimeste suurema liikumissagedusega, samuti mesilaste liigiga, kes peaksid olema malbed ja mitte kergesti ärrituvad. Veel tuleb linnatingimustes tagada neile joogivesi.
„Näeme aina enam bioloogilise mitmekesisuse kahanemist. Kusjuures putukate, sealhulgas mesilaste arvukuse vähenemine on eriti silmatorkav. Mesilased tolmendavad suurt osa meie toidutaimedest, millele lisaks lasub neil oluline roll ka looduse tasakaalu hoidmisel ja teiste ökosüsteemi hüvede pakkumisel,” selgitas mesinik.
Tema sõnul ei olnud Rocca al Mare puhul võimalik saaki prognoosida, kuid 250 kilo mett oli küllaltki ootuspärane saak. “Keskmiselt on ühe pere toodang 55 kilo mee ringis,” lisas mesinik.
Linnamesilased tolmendavad taimi koguni 12-ruutkilomeetriselt pindalalt
Mesilaste korjeala on raadiusega 2,5 kilomeetrit, mille keskpunktiks võib märkida Rocca al Mare keskuse. „Seega on mesilased õietolmu korjanud nii Harju-Järve kandist, Kaja kultuurikeskuse ümbrusest ning ka vabaõhumuuseumi alalt – kokku 12-ruutkilomeetriselt pindalalt keskuse ümbrusest,” ütles Nauman.
Viimastel aastatel on linnamesindus muutunud aina populaarsemaks. „See suundumus aitab säilitada ja edendada bioloogilist mitmekesisust linnakeskkonnas, tuua loodus ja toidutootmine lähemale linnainimestele ning võimaldab igaühel oma panusega looduskaitses kaasa lüüa,” selgitas Rocca al Mare keskuse turundus- ja kommunikatsioonijuht Helina Leif, miks keskusse mesilastarud rajati.
Mesitarud paigaldati Rocca al Mare keskusse Skandinaavia eeskujul. Soomes on mesitarud koguni kuues Cityconi keskuses ning Norras neljas keskuses. „Kuna Soome ja Norra keskustes olevad n-ö linnamesilased on aastate jooksul tublisti tööd teinud ning pakkunud nii keskkonnale kui ka keskuste külastajatele rõõmu, otsustasime ka Eestis trendi jätkata,“ lausus Leif. Kokku on kõik Cityconi keskused tänavu tootnud peaaegu 700 kg mett.
Leifi sõnul on mesitarude rajamine osa Rocca al Mare keskuse omanikfirma Cityconi rohestrateegiast, millega püüeldakse jätkusuutlikuma ettevõtluse, süsinikneutraalsuse saavutamise ja hooliva keskkonnahoiu poole. „Aastaks 2030 ei eralda Cityconi keskused enam süsinikuheitmeid ning samuti on kogu ostetud energia süsinikuneutraalne. CO2 vähendamiseks oleme parandanud nii hoonete energiatõhusust, energiatarbimist kui ka suurendanud taastuvenergia kasutamist,“ lisas Rocca al Mare turundus- ja kommunikatsioonijuht.
Linnamesi on puhas ja kvaliteetne
Mesinik Erki Nauman lisas, et mesilaste kasu loodusele on liigirohkuse püsimine. „Taimedele tuleb seega rohkem vilju ja sellega koos seemneid. Inimestele on kasu mitmekülgne – saame mett, suminat, head tuju.”
Samuti väärib märkimist, et linnamesi on sama puhas kui maapiirkonnas kogutud mesi. „Tallinn on väga roheline ja on mesilaste pidamiseks ideaalne. Teeme igal aastal testid, et jälgida eri näitajaid, mis mee kvaliteeti võiksid mõjutada,” lausus mesinik. Testid kinnitavad taas, et linnatänavad, -pargid ja -aiad suudavad pakkuda mesilastele piisavalt toitu ning linnaõhk on piisavalt puhas, et mesilaste elu ei satuks ohtu ega mesi saastuks.