Uudis

Rootsi taastuvenergiafirma OX2 laiendab tegevust Eestisse, et rajada siia maismaatuuleparke

F: Pixabay

Rootsi taastuvenergiafirma OX2 on sõlminud TMV Green OÜ-ga koostöölepingu ühtekokku umbes 500 megavati ulatuses maismaa tuuleenergiaprojektide arendamiseks ja elluviimiseks Eestis.

TMV Green vastutab nende projektide puhul maakasutuse, vastavate lubade ja võrguühenduste projekteerimisega seotud toimingute eest. OX2 kanda jääb koostöös TMV Greeniga projektide finantseerimine, ehitamine ja teostus, teatas OX2.

OX2 on teinud samasugust koostööd TMV Green OÜ võtmeisikutega Soomes alates 2018. aastast. Nüüd sõlmitud koostööleping laiendab OX2 tegevust Eestis märkimisväärselt. Kokku lepitud koostööprojektid on alles algusjärgus ja ei kuulu veel OX2 projektiportfelli.

OX2 Soome ja Eesti maajuhi Teemu Loikkaneni sõnul on Eesti oma fossiilkütuse tootmise ebarentaablusest ning selle suurest heitekoormusest tulenevalt pidanud viimastel aastatel importima palju elektrienergiat välismaalt. 

“Tuuleenergia on kõige soodsam viis elektri tootmiseks. Lisaks pakub tuuleenergia suurepärast võimalust luua lühikese ajaga märkimisväärses mahus isemajandavat energiatootmisvõimsust. Usume, et meie kogemused ja oskused aitavad kaasa sellele, et projektid viiakse ellu võimalikult kiiresti ja kulutõhusalt,” ütles Loikkanen.

“Meie ühine eesmärk on toota Eestis rohkem puhast energiat ja suurendada energiasõltumatust. Käesoleval ajal püüame koos maaomanike ja valdadega leida sobivaid alasid tuuleenergia tootmiseks. OX2 osalemine kindlustab, et meil on kasutada valdkonna parimad tehnoloogilised oskused ning me suudame kindlustada projektide finantseerimise ja ressurssidega varustamise kõigil nende etappidel,” märkis TMV Green OÜ tegevjuht Kim Tahkoniemi. 

“Me teeme tihedat koostööd OX2 eri projektietappide spetsialistidega. Kindlustame, et lubade hankimise etapil tehtud lahendused on tehniliselt ja majanduslikult toimivad ning projektide mõjud piirkondade elanikele ja keskkonnale on võimalikult vähesed,” lisas TMV Greeni tehnikajuht Jaanus Kivirand.

TMV Green OÜ projekteerib, hangib lube ning teostab tuule- ja päikeseenergiaprojekte Eestis. TMV Green OÜ on TM Voima Oy sõsarfirma.

Stockholmi börsil noteeritud OX2 arendab, ehitab ja müüb maismaa- ja meretuuleparke ning päikeseenergiaparke. OX2 tegutseb Euroopas üheksas müügipiirkonnas: Rootsis, Norras, Soomes, Leedus, Poolas, Rumeenias, Prantsusmaal, Hispaanias ja Itaalias. 2021. aasta käive oli ligikaudu 5 miljardit Rootsi krooni ehk ligi 500 miljonit eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.