Saage tuttavaks: selle aasta lind on tuttpütt

Tuttpütt. Foto: Pixabay

Eelmise aasta lind – öösorr – on andnud teatepulga üle tuttpütile, tegelasele, kelle puhasvalgest helkivast nahast said kunagised moekamad daamid omale talveks hädavajalikke uhkeid muhve. Aasta lindu valib Eesti Ornitoloogiaühing juba 1995. aastast eesmärgiga tutvustada avalikkusele üht Eesti linnuliiki või liigirühma, samuti kaasata loodushuvilisi selle liigi uurimis- ja kaitsetegevustesse.

Umbes varesesuurusega tuttpüti tunneb ära talle iseloomuliku mustaservalise krae ja musta tuti järgi peas. Ka lendava tuttpüti tunneb lihtsasti ära: tal on omalaadne piklik kehakuju, pikalt ette sirutatud kael ja lühikese saba alt pikalt välja ulatuvad jalad. 

Pesitsemiseks ja veepinnal pika hoojooksuga lendu saamiseks vajab tuttpütt korraliku suurusega veekogu, mis on ka põhjuseks, miks teda meil maismaal ja väiksemate järvede-jõgede ääres eriti ei kohta – Eestis elab ta peamiselt Väinamere ja Liivi lahe rannikualadel, Võrtsjärvel ja Peipsi järvel.

Küll võib aga juhtuda, et vihmase ilmaga peab mõni tuttpütt märga maanteed ekslikult veekoguks ja maandub sinna. Nii et kui juhuslikult näed tee peal tuttpütti kakerdamas, siis on ta tänulik küüdi eest lähima päris veekoguni. Maa peal on tal tõepoolest raske käia, seepärast nimetatakse teda vahel ka kakerdiseks või perssjalaks, kuna ta jalad asuvad keha tagaosas.

Kevadel on tuttpütid häälekad – nende korisev ja krooksuv hääl kostab kaugele, mistõttu rahvasuu on andnud neile nimeks kroogu või merivares. Nimetus pütt tuleneb nähtavasti tuttpüti ninahäälest “tök-tök, püt-püt”.

Nende pulmamäng on omaette vaatepilt – pütipaar suhtleb, krae ja tutt puhevil, nokad vastakuti, aeg-ajalt end vees püsti ajades ning teineteisele veetaimi ulatades.

Tüttpütt ei ole kaitsealune lind ning on Eestis tavaline pesitseja ja läbirändaja – siin pesitseb umbes 2000-3000 tuttpütipaari.

Lähemalt tuttpütist saab lugeda SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.