Uudis

Selgus LNG terminali sildumiskoha suhtes võib saabuda sel nädalal

Alexela ja Infortari poolt Paldiskisse rajatava LNG terminali merepõhja süvendustöö lõppes tänavu maikuus. F: Alexela/Infortar

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) asekantsler Timo Tatari sõnul võib lõplik selgus veeldatud maagaasi (LNG) ujuvterminali sildumiskoha suhtes saabuda juba selle nädala lõpus, kui Eesti ja Soome hindavad terminali vastuvõtutaristu valmimise kulgu mõlemas riigis.

“Hetkel me liigume sellesama kokkuleppe kohaselt edasi, mis kevadel sai ministeeriumide vahel sõlmitud, et terminalil saab olema kaks vastuvõtu poolt – Eestis ja Soomes. Eeloleval talvel peaks terminal tulema sinna, kus seda laeva on võimalik varem vastu võtta. Me muidugi loodame, et see laev tuleb Eesti poolele,” ütles Tatar riigieelarve kontrolli esmaspäevasel erikomisjoni istungil.

Paldiskisse taasgaasistamise võimekusega LNG ujuvterminali vastuvõtmiseks rajatava taristu ehitustööd on arendajate sõnul graafikus ja peaks valmima novembri lõpuks. Paralleelselt käivad vastuvõtutaristu väljaehitamise tööd ka Soomes Inkoo sadamas. Seal peaks laeva vastuvõtuvõimekus valmima detsembris. 

Eesti Gaasi juhatuse esimehe Margus Kaasiku sõnul on mõistetav, et riik soovib taristu enne Soomet valmis saada. “Eesti majandusele ja konkurentsipositsioonile oleks kahtlemata parem kui LNG terminal asuks Eestis,” selgitas Kaasik BNS-ile. 

Ta tõi aga välja, et ka tarbija vaates oleks parem lahendus, kui terminal asuks Eestis. “Kuna Inkoo eeldab talvel jääklassiga LNG tankereid, mille rentimine on kallim, siis Paldiski oleks majanduslikult soodsam asukoht ujuvterminalile ja seeläbi ka gaasitarbijatele,” märkis gaasiettevõtte juht. 

Juhul, kui Soome saab vastuvõtutaristu valmis varem kui Eesti, jääb Paldiski kai regiooni varustuskindlust tagama. Samuti ei saa MKM-i sõnul välistada, et pikemas perspektiivis võib eraettevõtetel olla huvi välja ehitada ka alaline LNG terminal.  

Augusti lõpus vahendas portaal LNGPrime, et Excelerate Energy taasgaasistamisvõimekusega laev (FSRU) Exemplar lõpetas oma lepingu Argentiinas ja asus teele Läänemere poole, kus hakkab pakkuma taasgaasitamise teenust Eestile ja Soomele. Praeguseks on laev jõudnud Hispaaniasse kuivdokki, kus seda valmistatakse ette talvistes oludes töötamiseks.

Exemplar teenindab Soomet ja Balti riike 10-aastase lepingu alusel, mille Excelerate sõlmis Soome riiikliku gaasivõrguettevõttega Gasgrid. Aluse rendikulud on selle perioodi peale hinnanguliselt 460 miljonit eurot, millele lisanduvad käidetava gaasi mahust tulenevad muutuvkulud.

Paldiski haalamiskaid ehitavad eraettevõtjad Infortar ja Alexela, toruühenduse Eesti ja Soome vahel ehitab välja riiklik võrguettevõte Elering koostöös Gasgridiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.