Uudis

Seli-Angerjast saab maastikukaitseala

Pilt on illustreeriv.Foto: Ivo Kruusamägi

Valitsuse määrusega muudeti alates 1973. aastast kaitse all oleva loodusobjekti kaitsekorda ja moodustati Seli-Angerja maastikukaitseala ning kehtestati kaitse-eeskiri.

Seli-Angerja maastikukaitseala asub Rapla maakonnas Kohila vallas Salutaguse külas ja Rapla vallas Pirgu külas. Kaitseala pindala on 100,6 hektarit, millest eramaa moodustab 83 ja riigiomandis olev maa 17,6 hektarit.

Seli-Angerjal on eesmärk kaitsta ja uurida piirkonda, säilitada sellele iseloomulikku maastikuilmet, kaitsta liigirikkaid rohumaid, elustiku mitmekesisust ja kaitsealuseid liike. Seal kasvab püst-linalehik, mis on teise kaitsekategooria taimeliik. Alal paikneb ka 12,4 hektarit poollooduslikke kooslusi.

Eeskirjaga muudetakse metsa majandamisele seatud piiranguid ja edaspidi on keskkonnaameti nõusolekul lubatud hall-lepikutes kuni ühe hektari suuruse langina lageraie ja kuni kahe hektari suuruse langina turberaie.

Kaitsekorda muudetakse mitme tegevuse puhul leebemaks. Näiteks on kaitsealal lubatud telkimine ja rahvaürituste korraldamine, ala nõusolek on vajalik alates saja osalejaga rahvaürituse korraldamisel ette valmistamata ja keskkonnaameti tähistamata kohas. 

Kaitsealal on lubatud lõkke tegemine õuemaal ja kohas, mis on ala valitseja nõusolekul ette valmistatud ja tähistatud. Ehitise püstitamiseks on vaja keskkonnaameti luba.

Kaitsealal on keelatud biotsiidi, taimekaitsevahendi ja väetise kasutamine, välja arvatud põllu- ja õuemaal.

Kaitseala loomisega ei suurene riigi kulud. Kuna kaitseala piiranguvöönd ei sea olulisi kitsendusi kinnisasja sihtotstarbelisele kasutamisele, ei ole riigil kohustust nende kinnistute omandamiseks. Samuti ei suurene riigi metsatoetuste kulud.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.