Selle aasta taim on kauni ja kõlava nimega soo-neiuvaip, Eestis looduslikult kasvav orhidee

Soo-neiuvaip. Foto: Pixabay

Soo-neiuvaiba peamisteks kasvukohtadeks on madalsood, allikasood, õõtsikud, loo- ja rannaniidud, aga teda leidub ka inimtekkelistes kasvukohtades nagu kraavid ja karjäärialad.

Õitseaeg kestab soo-neiuvaibal tavaliselt juuni viimasest kolmandikust augusti alguseni. Pilkupüüdvalt kauni, justkui pitsilist serva kandva valge huulega õied koonduvad veidi ühepoolsesse hõredasse õisikusse. Teised õiekattelehed on lillakas- või pruunikaspunased, üleminekuga rohekatele toonidele.

Esineb ka taimi, millel punakas toon puudub, kui huule jalamil olev triibutus välja arvata. Lehed on taimel süstjad, tipu suunas teravnevad, alusel siiski üsna laiad (isegi 4-5 cm). Taime kõrgus jääb enamasti vahemikku 30-60 sentimeetrit, harva võib see ulatuda ka 90 sentimeetrini.

Foto: Arto-Randel Servet

Kuna soo-neiuvaipa leidub üle Eesti, siis soovijal on teda lihtne tundma õppida. Tuleb vaid lähikonnas olevad sobivad kasvukohad juuli alguses üle vaadata.  Soo-neiuvaip on kaitsealune taim, kuuludes 3. kategooria kaitstavate liikide sekka, mis tähendab, et teda on parem mitte korjata. Ohustatud liikide punases nimekirjas on ta küll nimetatud ohuväliseks, mis tähendab, et viimasel kümnendil pole liigi levik ja arvukus kahanenud, kuid siiski vajab liik jälgimist ning leiukohad kaitset, peamisteks ohtudeks on võsastumine ja kuivendamine, kurja teeb ka korjamine.

Aasta orhidee valimise eesmärk on nimetatud liiki laiemalt tutvustada, tema elu lähemalt uurida, saada täpsemat pilti liigi levikust ning seisundist Eestis ja pöörata tähelepanu leiukohtade kaitsmisele. Soo-neiuvaiba valis aasta orhideeks Eesti Orhideekaitse Klubi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.