Uudis

Spetsialist Tallinna uitama sattunud karudest: linnas on karu igal juhul ohtlikum, olgu ta poegadega või ilma

Pilt on illustreeriv.Foto: Shutterstock

Täna hommikul teatati häirekeskusele, et Tallinnas Haabersti linnaosas Lõuka ja Merirahu tänava piirkonnas on nähtud kahte karu. Päästjad ja politseinikud tegelevad loomade linnast välja suunamisega, kaasatud on ka jahimehed.

Keskkonnaameti jahinduse ja vee-elustiku büroo juhataja Aimar Rakko räägib intervjuus Rohegeeniusele, kuidas karud tõenäoliselt linna sattusid ja mis neist edasi saab.

Kas see on tavapärane, et karud tulid linna?

Kuna karusid pole veel kätte saadud, on raske arvata, miks nad linna tulid, aga heast tahtest nad seda kindlasti ei teinud. Siin on kaks varianti: kas miski meelitas või miski sundis. Ma usun pigem seda viimast.

Millised vahemaid võib karu läbida?

Seda on raske öelda, sest me ei tea täpselt, kust nad saabusid. Aga karu ei pea elama linnast väga kaugel, võib olla vabalt ka kümne kilomeetri raadiuses. Miski ei sunni karu olema linnast nii kaugel.

Aga linna sattumine pole karu vaba tahe. Ta on siia mingil põhjusel sattunud. Miski on emaskaru hirmutanud, näiteks mõni isaskaru, või on ta tõesti sattunud siia toiduotsingutele. Karu on kuskilt toitu leidnud ja sattunud pärast söömist segadusse ega leia enam teed metsa tagasi. Siin võivad olla eri põhjused, aga me saame seda kõike vaid oletada. Ja ilmselt ei saa me neid põhjuseid ka täpselt teada.

Kas Tallinna lähistel leidub karusid?

Ikka leidub, neid on siin piisavalt. Võib öelda, et karude kantsiks on Harjumaa, Ida- ja Lääne-Viru, Jõgeva- ja Tartumaa.

Mis saab karudest edasi? Kas nad toimetatakse elupaika tagasi?

Eks nad ikka lähe metsa tagasi. Aga seda, et karud satuvad täpselt samasse kohta, ei saa garanteerida, sest me lihtsalt ei tea, kust nad olid pärit. Karud pole märgistatud, keegi ei jälgi nende tegemisi ja liikumisi.

Esialgu viiakse karud võib-olla loomaaeda, kus nad turgutatakse pärast uinutamist üles veendudes, et nad oma okse või maovedeliku kätte ära ei sure. Loomaarst pannakse neid jälgima.

Kui see protsess on läbi ja karud on üles ärganud, aetakse nad puuri ja algab sõit metsa poole.

Kas emaskaru on ohtlikum, kui ta on poegadega?

Arvan, et karu on linnas igal juhul ohtlikum, olgu ta poegadega või ilma. See on karule tavapäratu keskkond. Igasugune metsast linna sattunud loom satub siin paanikasse ja ta on alati ohtlik. Põder on linnas isegi ohtlikum.

Karu ilmselt ei lähe inimest heast tahtest ründama, kui teda ei hakka keegi just torkima.

Mida teha, kui näen metsa all või linnas karu?

Peab rahulikuks jääma ega tohi teda torkida. Karu tõenäoliselt niimoodi ei näe, et ta kuskil istub ja ootab. Kui näebki, siis see võib kesta vaid viivu.

Selle juhtumi puhul peaks kohe teatama päästeametile numbril 112.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.