Sünoptilised märgid viitavad soojale talvele

Foto: Sakala/Scanpix

Keskkonnaagentuuri ilmateenistuse ilmaprognooside osakonna sünoptik Helve Meitern analüüsis ilmamudeleid ja muid nüansse ning need annavad alust ennustada sooja talve.

“Eesti viimase 30 aasta talve keskmine õhutemperatuur on tõusnud –3,3 kraadini, mis on kraad ja veidi enamgi kõrgem, kui oli paar aastakümmet tagasi,” lausus ta Sakalale.

“Möödunud kuuel aastal on talve keskmine õhutemperatuur viimasest keskmisest olnud tavapärasest märksa kõrgem, kusjuures eelmisel talvel lausa ligi kuus kraadi tavapärasest soojem,” rääkis Meitern.

Meitern tõdes, et kui veel mõni aasta tagasi saabus esimene korralik talveilm – olgugi korraks – oktoobri teisel poolel, siis tänavu käis temperatuurikõver septembrist novembri lõpuni tavapärasest märksa kõrgemat rada pidi.

Paar päeva enne detsembrit tehtud ennustuses märkis sünoptik, et detsember algab eelnenud perioodiga võrreldes üsna talviselt. Kui mahasadanud lumi esialgu ka püsima jääb, siis 5. ja 6. detsembri paiku see siiski sulab ning oma panuse annab vihm.

“9. või 10. detsembrist jääme Venemaa külma, kuid kuiva õhumassiga kõrgrõhuala serva alla,” ütles Meitern. “Päevane õhutemperatuur püsib nullkraadi lähedal, öösel valitsevad külmakraadid, kuid pakast näha küll ei ole. Sademeid on vähe, niisiis värske lume lootus on väike.”

Jõulukuu teisel poolel saavutab tema sõnul ülekaalu läänevool. Ilm läheb tuulisemaks, niiskemaks ja soojemaks. “Kui rääkida jõuluilmast, siis ilusat külmakraadidega lumist jõuluaega ei ole viimasel viiel aastal suuremas osas Eestis nähtud,” nentis Meitern.

“Seekord jõulukuul lumi tuleb, lumi läheb ja on väike lootus, et valge lumevaip rõõmustab jõuluaega, vähemasti paaril päevalgi,” sõnas ta.

Nagu Meitern ütles, paistab aastavahetus tulevat soojalt ja vihmaselt, samuti tõotab jaanuari esimene pool tavapärasest soojemat ilma. On võimalus, et jaanuari teine pool pakub talverõõme, kuid veebruari arvutavad kõik pikaajalised prognoosmudelid tavapärasest märksa soojema.

“Kuid ilm pakub üllatusi,” lisas ta. “Nii näiteks läks 2015. aastal pärast sooje jõule ilm väga järsult külmaks ja käre külm püsis ka näärikuul. Küünlakuu aga nullis kõik talvetaadi varasemad ponnistused.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.