Suursaarte praamidel saab nüüd pakendeid olmest eraldi sorteerida

Praam Virtsu sadamas.Foto: Maria Sbytova

Eelmise aasta märtsikuus kaotati suursaarte praamide reisijaalalt eksitavad prügi sorteerimisele viitavad sildid. Tallinna Sadama esindaja andis toona lubaduse, et samal aastal plaanitakse sorteerida prügi täies mahus ning tehakse vastavad tarvilikud ja mõistlikud muutused ka reisijate alal. Nüüd võimaldatakse olmeprügi ja pakendeid eraldi sorteerida.

“TS Laevad on loonud mandri ja suursaarte vahelistel parvlaevadel reisijate jaoks mugavad võimalused prügi liigiti sorteerimiseks. Reisijatelt kogutakse kahte liiki jäätmeid – pakendid ning segaolmejäätmed, prügi sorteerimise õpetamiseks valmis ka video, mida näitame nii laevadel kui ka sotsiaalmeedias,” ütles AS Tallinna sadama turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juhataja Sirle Arro.

TS Laevade juhatuse liikme ja peakapteni Guldar Kivro sõnul on keskkonnahoid TS Laevade jaoks olulise tähtsusega ning teema, millega tuleb pidevalt tegeleda: „Lihtsaim viis keskkonnasäästu panustada on prügi liigiti sorteerimine, et need jäätmed, mida on võimalik taaskasutada, ka lihtsasti ringlusesse suunataks. Oleme oma parvlaevadel teinud prügi sorteerimise reisijate jaoks võimalikult lihtsaks – reisija peab valima kahe võimaliku variandi vahel, kas pakendid või segaolmejäätmed.”

“Pakendite prügikasti võib visata näiteks plastpakendeid, klaaspakendeid, metallpakendeid, paber-ja kartongpakendeid, joogikartongi. Kõik muu, nagu toidujäätmed, pabertaskurätikud, joogikõrred ja muu säärane tuleb visata segaolmejäätmete prügikasti. Et prügi sorteerimine oleks võimalikult selge, oleme kokku pannud õpetliku video, mida kuvame oma parvlaevade ekraanidel,“ selgitas Kivro.

TS Laevad tuletab läbi õppevideo reisijatele meelde, et kindlasti ei tohi merereisil olles prügi merre visata. See on ka seadusega keelatud. “Näiliselt puhas meri ei tee prügi probleemi olematuks,” ütles Kivro.

“Keskkonnaprogrammi (UNEP) andmeil asub 70 protsenti merre visatud prügist vee all ning seepärast ei ole mereprügi meile silmaga nii nähtav. Eraldi probleemina võib välja tuua suitsukonide viskamise üle parda, mida paraku siiski tehakse. Lisaks ohule, et tuul toob põleva suitsukoni laeva pardale tagasi on suitsukonid sünteetika, mis laguneb vees toksiliseks mikroplastiks. Üks koni võib ära mürgitada kuni tuhat liitrit vett,“ lisas Kivro.

Lisaks prügi liigiti sorteerimise võimalustele reisijatetekil koguvad parvlaevadel liigiti prügi ka meeskonnaruumides ja laeval tegutsevad teenindusettevõtted. Seal on prügi sorteerimine detailsem ning selle kohta peetakse prügiraamatut (Garbage Record Book) vastavalt rahvusvahelisele MARPOL konventsioonile. Laevapere kogub ja sorteerib lisaks pakenditele ja segaolmejäätmetele ka paber- ja kartongi, biojäätmeid, plastikut, õliseid setteid ning ohtlikke jäätmeid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.