Uudis

Taani mingifarmides avastatud koroonaviiruse tõttu hukatakse riigis ligi 17 miljonit looma

Kuigi Taani mingifarmid peavad loomad hukkama, ei tähenda see karusloomafarmide keelustamist, vaid pärast olukorra leevenemist võib nende kasvatamisega jätkata.Foto: Shutterstock

Taani peaminister Mette Frederiksen teatas eilsel pressikonverentsil, et koroonaviiruse mutatsioon on levinud minkidelt inimestele, mistõttu hukatakse riigis kõik mingid.

Viiel mingil ja kaheteistkümnel inimesel tuvastatud uue tüvega koroonaviirus reageerib halvasti antikehadele. See võib tähendada tagasilööki vaktsiinide väljatöötamises, sest tulevased vaktsiinid võivad osutuda oodatust vähem tõhusaks.

Taani juhtiva epidemoloogi Kare Molbaki sõnul võib see halvima stsenaariumi korral tähendada uue pandeemia algust.

Koroonaviirus on levinud 207 Taani mingifarmis ja juba praegu on tapetud nii palju minke, et surnud loomi pole kuskil hoida. Pühapäeval jagas Taani avalik-õiguslik telekanal TV 2 videot, kuidas loomad on väljas suures kuhjas ja neid lükatakse traktorikopaga kokku.

Loomade eestkoste organisatsiooni Loomus juhatuse liikme Regly Johansoni sõnul on Taanis toimuv loomade suhtes äärmiselt lugupidamat, andes selge signaali, et on aeg karusloomafarmid keelustada.

“Karusloomafarmides toimuv ei ole enam oluline ainult eetika, vaid ka inimeste tervise seisukohast,” sõnas Johanson. “Praegu Eestis küll minke ei kasvatata, kuid ei saa välistada, et keegi seda teha soovib. Kuni Eestis on karusloomafarmid lubatud, võib sarnane saatus ees oodata ka siin kasvatatavaid loomi ning Eesti inimesi.”

Ehkki Taani mingifarmid peavad oma loomad hukkama, ei tähenda see karusloomafarmide keelustamist, vaid pärast olukorra leevenemist võib minkide kasvatamisega jätkata.

Johanson ütles, et praegu oleks Taanil hea võimalus teha karusloomafarmindusele lõpp. “Kui karusloomafarmid oleksid nii Taanis, meil kui ka kõigis teistes riikides juba keelustatud, poleks me praeguses olukorras,” ütles ta. “Farmide keelustamine võimaldaks ennetada edasiste viiruspuhangute teket.”

Lisaks Taanile on koroonaviirus avastatud Hollandi, Hispaania ja USA mingifarmides ning hukatud on miljoneid minke. Augustis jõudis viirus ka Itaalia mingifarmidesse, kuid uudis tuli avalikuks alles nüüd tänu loomaõiguslaste arvukatele päringutele.

Eelmisel nädalal tuvastati viirus ka ühes Rootsi mingifarmis, mis asub kõige rohkemate mingifarmidega piirkonnas – Sölvesborgis on kokku ligi 20 farmi.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.