Taimi Paljaku ilmaprognoos: juuli tuleb soe ja tavapärasest kuivem

Foto: Unsplash

Sünoptik Taimi Paljaku sõnul tuleb juulikuu soe ja vihmagi sajab harjumuspärasest vähem. Küll aga ei pruugi august enam nii sõbralik olla.

Ilm lähiajal

Esialgu kõledus püsib. Kuid järgmise nädala lõpus, 24. mai paiku võiks ilm tasapisi maheneda ja kinkida enne kuu lõppu ka maheda ilma, mil temperatuur tõuseb napilt alla 20 kraadi.

Kuid tõenäoliselt ei saa loota pikemaajalisele ja püsivale soojale. Järgneva juunikuu esimesel poolel tuleb ikka arvestada keskmisest jahedamate ilmadega.

Sajupilved peaksid meid aga siis harvemini külastama ja päike end sagedamini näitama, muutes päeval enesetunde mõnusamaks, kuid öise halla võimalusega tuleb ilmselt veel mõnda aega leppida.

Lörtsi- ja lumekruubid

Päevaste termomeetrinäitude orientiir on lähiajal kümne kraadi ümber, kui päikest on mõnel päeval enam, tõuseb paar kraadi kõrgemale.

Samal ajal on just päevasel ajal sagedasti sajuhooge ja siis võib tulla vihma sekka ka lörtsi- või lumekruupe. Selliste sajuhoogude all langeb temperatuur alla viie kraadi.

Jäine tuul

Maikuu esimene kolmandik kinkis isegi paar soojemat päeva, mil õhutemperatuur tõusis 20 kraadi lähedale. Kuid 11. mai tõi järsu pöörde külmemale poole – päevane maksimum langes võrreldes eelneva päevaga 10-15 kraadi.

See külmalaine vallutas laialdased alad Euroopas ja langus oli mõnes paigas veel hullem, näiteks langes Kesk-Euroopas suviselt 25 kraadilt järgnevaks päevaks ühe kuni kahe kraadini.

Sellise muutuse tõi põhjakaarde avanenud õhuvool ja järgnevatel päevadel see kinnistus. Tandemina on madalrõhkkond katmas kogu Põhja-Euroopat ja Euroopa lääneservas on tugevnenud kõrgrõhuala. Need kaks rõhuala on atmosfääri kõrgetesse õhukihtidesse arenenud.

Sellised võimsad keerised, mis on vallutanud laialdase ala õhuruumis nii horisontaal- kui ka vertikaalulatuses, on pikaealised ega anna võimalust muutustest.

Nõnda on meile jõudnud arktilise päritoluga õhumass, kas siis otse põhjast ja lõikava külmana või siis kaarega ning õige pisut leebemana läänekaarest. Tõenäoliselt on seepärast tuule käes külmatunne mõjusam.

Pikem pilk ilmale

Praeguste arvestuste kohaselt on juulikuu soe ja sadusid tavapärasest vähem. Kui ilm seda rada järgib, pakub heinakuu mõnusat mahedust ja päikeselisi päevi.

August ei tarvitse enam nii sõbralik olla ja võib temperatuurifooni madalamal hoida, tuues rohkem sajuhooge.

Eelnevale vaatele tuleb kindlasti lisada, et lähiaja prognoos on usaldust vääriv, kuid pikem pilk ilmale võib üsna sageli alt vedada.

Põhjuseks on nii mitmete muutujatega võrrand, milles osaliseks on nii maa- kui ka ookeanide vetepind, lisaks sadade kihtidega õhuruum kogu maakera ulatuses. Neist igaühes toimuv väiksemgi muutus toob kaasa muutuse kogu süsteemis, millest sõltub meiegi ilm.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.