Tallinn kutsub osalema elurikkuse talgutel

Foto: Pixabay

Tallinnal on Euroopa rohelise pealinna aastal plaanis korraldada üle linna elurikkust hoidvaid talgupäevi ja kutsub kõiki linlasi neis kaasa lööma.

Talgute programmis plaanitakse heakorratöid, et luua paremad tingimused Tallinnas elavatele lindudele-loomadele. Sel nädalal on lindude pesakastide hooldamise talgud: Nõmmel 22. märtsil Ilmarise tänaval ja Kristiines 25. märtsil Löwenruh pargis.

„Väikelinnud ise oma pesakaste ei puhasta, vaid toovad enamasti uue pesamaterjali vanale peale,” selgitas Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti looduskaitse juhtivspetsialist Meelis Uustal. “See toob kaasa selle, et pärast paari aastat linnud enam pesakasti pesitsema ei mahu ja võrdlemisi uued pesakastid seisavad aastaid kasutuna. Kutsun ka üles kõiki kellel on oma aias pesakastid neid veel enne pesitsusperioodi algust üle vaatama ja ära puhastama.”

Lisaks valmistatakse elurikkuse talgutel Tallinna koolidega koostöös nahkhiirte varjekaste. Sellest ettevõtmisest võtab kokku osa seitse kooli ja umbes 250 õpilast: Vabaduse kool, Ristiku põhikool, Pääsküla kool, Karjamaa põhikool, Pirita majandusgümnaasium, Kadaka kool ja Õismäe vene lütseum.

„Looduses leiavad nahkhiired varjepaiku puuõõnsustes, hoonetes, sildades jt rajatistes. Aga neid paiku ei ole piisavalt. Kooliõpilaste abiga teeme neid varjepaiku juurde,“ ütles Uustal.

Veebruaris ja märtsis valmivad varjekastid riputatakse üles aprillis ja mai alguses üle linna nii koolide territooriumitele kui ka mujale, kus nahkhiirtel nendest kasu võiks olla.

Augustis toimub kivisisaliku elupaikade taastamine Pääsküla rabas. Septembris ja oktoobris toimuvad talgupäevad niitude taastamiseks Paljassaare hoiualal, muu hulgas kahepaiksete kudemisveekogude taastamiseks. 

Elurikkuse programmis on plaanis korrata eelmisel aastal hästi õnnestunud Pääsküla raba taastamise talguid. Need on augustis kolmel laupäeval.

Läänemere päeval 31. augustil algab Läänemere väikeprügist koristamine koos eri linnadega üle Euroopa. Aktsioon kestab kuni Maailmakoristuspäevani 16. septembril.

Üks osa talgutest keskendub põlisloodust ohustavate võõrliikide nagu verev lemmalts ja kurdlehine kibuvits eemaldamisele. Need talgupäevad on juunis, juulis ja septembris.

Lisaks peetakse ka elurikkuse kaardistamise talguid: aprillis alustatakse kahepaiksete loodusvaatlustega, suvel lisandub orhideede ja siilide vaatlus. Vaatlusteks kasutatakse Keskkonnaagentuuri loodusvaatluste äppi.

Kevad- ja suvekuudel toimuvad loodusretked, et avastada kodulinna põnevat elurikkust ning teada saada, kuidas seda rohkem kaitsta ja hoida.

Kõik talgute töövahendid annab linn. Info talgute ja nendele registreerimise kohta ilmub jooksvalt Tallinna rohelise pealinna sotsiaalmeediasse ja koduleheküljele greentallinn.ee/talgud ning linnaosade sotsiaalmeediasse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.