Uudis

Tallinna kesklinna istutatakse novembri lõpuks 108 puud

Osa puid istutatakse Rävala puiesteele. Foto: erakogu

Tallinna istutatakse  novembri lõpuks 108 puud ja sellega täidab kekklinna valitsus kaasava eelarve konkursi võitja ettepaneku.

Tallinna tänavuse kaasava eelarve konkursi võitis kesklinnas ülekaalukalt, 706 poolthäälega idee “Rohkem puid kesklinna”, mis saab linnaosavalitsuse poolt täidetud novembri jooksul, teatas kesklinna pressiesindaja reedel. Selle tulemusel lisandub kesklinna 15 asukohta 108 puud.

Võiduidee autor Andres Ando sõnul näitas idee poolt hääletanute arv, et inimesed soovivad rohelist ja head elukeskkonda soosivat linnaruumi.

“Kõrghaljastusel on inimeste elukvaliteedile märkimisväärne roll ning lisandunud puud teevad linnapildi veelgi ilusamaks, hubasemaks ja aitavad neutraliseerida linnaelanike ökoloogilist jalajälge, mis kliimaeesmärkide vaates eriti oluline. Kesklinn on Tallinna visiitkaart ning linnapilti lisanduvad puud ja põõsad on üks osa terviklikust võrrandist, millesse tuleb järjepidevalt panustada – mitte ainult ühekordsete aktsioonidena vaid ka iga-aastases linnaeelarves,“ ütles Ando.

Kesklinna valitsusel eestvedamisel istutatakse eriliiki puid järgmistesse asukohtadesse: Tatari 64 büroohoone juurde, Kunderi 33 elamu ette haljasalale, kus haigestunud alleepuud on eemaldatud, Veerenni  ja Liivalaia tänava nurgale Tartu maantee 10 hoone juurde, Kanuti ja Roopa tänavaga külgnevale haljasalale, Gildi ja Juhkentali tänavat kergliiklusteede äärde, Tehnika tänava magistraaltee äärde Uusarenduste ning Kaitseväe kalmistuga külgnevatele aladele, Gonsiori tänavale Politseiaia parki, vanalinnas Kohtuotsa vaateplatvormile, Rävala puiesteele haigestunud puude asemele ja Narva maantee Koidula bussipeatuse juurde.

“Esimesed puude istutamised tegime septembri lõpus, kui niiskust oli mullas juba rohkem ning nüüd loodetavasti novembri jooksul saame kaasava eelarve võiduidee projektile joone alla tõmmata, mille tulemusel on kesklinnas juures 108 noort elujõulist puud,“ ütles kesklinna vanem Monika Haukanõmm. “Protsess on võtnud küll aega, sest iga paik linnaruumis puu uueks elukohaks ei sobigi. Arvestada tuleb ainuüksi maa-aluste kommunikatsioonidega, planeeringutega ning kas maa on era- või linna omandis, kuid lõppude-lõpuks oleme suutnud kaasava eelarve idee realiseerida ette antud aja jooksul ning see teeb rõõmu. Kuid kaasava eelarve raames istutatud puudele on lisandunud linnaruumi rohkemgi puid, sadades põõsaid ja kõrrelisi ning üle 25 tuhande sibullille, sest elurikka elukeskkonna saavutamiseks ei saa rääkida ainult puudest.“

Tallinna 2023. aasta kaasava eelarve suuruseks on miljon eurot, mis läheb jagamisele kaheksa linnaosa vahel. Elanike poolt esitatud ideede poolt saab hääletada alates 21. novembrist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.