Uudis

Tallinna kogukonnaaiad said kingiks pakenditest tehtud peenrakastid

Neulari peenrakastid.Foto: Neular

Rimi, Neulari ja Garnieri plastpakendite kogumise kampaania tulemusel koguti üle 150 kilo plastikut, millest Neular tootis 30 ilmastikutingimustele vastu pidavat peenrakasti ning need kingiti Tallinnas kolmele kogukonnaaiale.

Peenrakastid said Priisle aed Lasnamäel, Aafrika aed Juhkentalis ja Pääsküla aed.

Teist aastat järjest teevad Garnier, Neular ja Rimi koostööd pakendiplasti kogumises ja inimeste teavitamises, kuidas kodus tekkivaid ilutoodete plastpakendeid sorteerida ja selle tegevuse harjumust juurutada. 

Kogukonnaaias vahetatakse aianduse nippe ja katsetatakse, aga arutatakse ka kõigil muudel teemadel, lisaks tagab see liikumise värskes õhus.

Pääsküla kogukonna aia esindaja Yulia Koltsova sõnul avati kogukonnaed eelmise aasta juunis. “Esimesel aastal paigaldasime kümme peenrakasti. Sel aastal otsustasime taotleda linnalt lisaraha kümne peenrakasti rajamiseks, kuid isegi sellest ei piisanud – maikuus oli meil pikk järjekord harrastusaednikest, kes olid mures, et istutushooaeg on alanud, aga vabu peenrakaste enam ei olnud. Tänu Rimi, Neulari ja Garnier plastpakendite kogumise projektile saime juurde viis peenrakasti, mis läksid kohe kasutusse,” ütles Koltsova.

Neulari juhi Ilo Rannu sõnul otsivad nad pidevalt koostöös kohalike partneritega uusi viise, kuidas kokku koguda ja sorteerida kasutatud plastpakendeid, mis muidu olmepürgi hulgas prügimäele või põletusse rändaks.

“Täna saab üksikisik ära anda oma liigiti kogutud jäätmeid kas jäätmejaamades või kogumiskonteinerites. Sellisel juhul on kõige suurem lootus, et liigiti kogutud materjal piisava kvaliteedi korral ka uuesti ringlusesse võetakse,” rääkis Rannu.

Kes tahab olla kindel, et tema ilutoodete plastpakendid jõuaksid ümbertöötlemisse, siis võib tühjad pakendid kokku koguda ja sügisel kampaania raames Rimi kauplustesse Garnier kogumiskastidesse tuua.

Garnier, Neular ja Rimi plaanivad uut plastikpakendite kogumise kampaaniat sel sügisel, et jätkata inimeste harimist plasti sorteerimisel ja kindlustada, et kogutav plast jõuaks ümbertöötlemisse ning selle projekti läbi ka heategevusse. Sügisese kampaania raames paigaldatakse kolm kogumiskasti Lasnamäe Centrumi, Sõpruse ning Ülemiste Keskuse Rimi kauplustesse ja need jäävad sinna tarbijate soovil pikemaks perioodiks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.