Zoo

Tallinna loomaaeda saabus koos värske lumega uus jääkaru Rasputin

Rasputin tutvub uue koduga.Foto: Inari Leiman, Tallinna loomaaed

Täna võttis Tallinna loomaaed vastu oma kõige uuema asuka – isase jääkaru Rasputini, kes saabus siia Inglismaalt. Karu on praegu karantiinis.

Rasputin ehk Raspi toodi Inglismaa Yorkshire Wildlife loomapargist Tallinna loomaaeda jääkarude paljundusprogrammi koordinaatori soovitusel.

Rasputini transport Yorkshire’ist Tallinnasse algas teisipäeva hommikul ja teekonna läbimiseks kulus koos vahepeatustega neli päeva. Loomaaia kollektsioonijuhi Tõnis Tasase sõnul ei olnud karu transpordikasti saamine kerge ülesanne.

“Tegemist on ligi 500 kilo kaaluva mürakaga, kellel on üsna ettevaatlik ja tundlik iseloom,” ütles Tasane. “Nüüd, kui karu on kohale jõudnud, anname talle esmalt aega uute olude ja inimestega harjumiseks.”

Kui karantiin on läbi, vaadatakse üle Rasputini tervislik seisund ja kui karu on kenasti kohanenud, lastakse ta õuealale, kus teda näevad ka külastajad.

Euroopa Loomaaedade ja Akvaariumite Assotsiatsiooni jääkarude paljundusprogrammi koordinaatori soovitusel toodi Rasputin kaaslaseks Tallinna loomaaia emakaru Friidale.

“Nii Friida kui Rasputini puhul on liigikoordinaatori hinnangul tegemist omavahel sobivate ja väärt geene kandvate isenditega,” sõnas loomaaia direktor Tiit Maran.

Marani sõnul kohtuvad paarilised ilmselt järgmisel aastal ja eduka paaritumise korral võib neilt oodata väga heade omadustega järglasi. “Sündmus saab olema seda erilisem, kuna ainult vähestele Euroopa loomaaedadele annab jääkarude koordinaator loa järglasi saada,” rääkis Maran.

Neljapäeval, 19. novembril autosõidul Tallinna loomaaeda 13-aastaseks saanud Rasputin on sündinud 2007. aastal Moskva loomaaias. Raspi on elanud lisaks Yorkshire’i loomapargile ka Nurembergi loomaaias Saksamaal ja Antibes Marinelandi loomaaias Prantsusmaal, kus on andnud neli järglast.

Tallinna loomaaias sündinud jääkaru Friida saab 16. detsembril 18-aastaseks ning on ilmale toonud praegu Viini loomaaias elava Nora ja sel sügisel paljundusprogrammi raames La Fleche’i loomaaeda viidud Aroni.

Jääkarude aljundusprogramm koordineerib looduses kliimamuutuste poolt ohustatud jääkarude paljunemist Euroopa loomaaedades.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.