Uudis

Tallinnas saad tasuta jalgrattaid laenutada, et ei peaks ühistransporti kasutama

Bikeepi rattaparklatest saad nüüd Tallinnas tasuta jalgrattaid laenutada, et sa ei peaks ühistransporti kasutama.

Tänasest paigaldab ettevõte oma nutikatesse rattaparklatesse jalgrattaid, mida kõik saavad läbi Bikeep rakenduse tasuta rentida, et asendada oma ühistranspordi- või autosõit jalgrattasõiduga. Rentija tuvastatakse läbi Smart-ID, Mobiil-ID või ID-kaardi.

Bikeep on juba mitmetesse Eesti linnadesse rajanud oma nutikate rattaparklate võrgustiku ning arendanud mobiilirakenduse nende kontrollimiseks, pakkudes nii ka võimalust automatiseeritud kontaktivabaks jalgrattarendiks.

Samas oli puudu lahendus, mis võimaldaks edukat rataste rentimist, sest kuigi Bikeep on arendanud välja nutika parkla ning Tallinna poolt on olemas vajalik infrastruktuur, siis olid puudu jalgrattad, mida inimesed mugavalt laenutada saaksid.

“Kohe kui minister Mart Helme oli seda öelnud, otsustasime meeskonnaga, et tahame hiljemalt 48 tundi peale siseministri üleskutset lahendusega väljas olla. Ja selle eesmärgi me eile ka täitsime. Kuna lahendus on mõeldud kriisiolukorras kodanike liikumise turvalisemaks ja hõlpsamaks muutmiseks, siis ratta kasutusega mingeid tasusid ei kaasne,” avaldas Bikeepi tegevjuht Kristjan Lind.

Esialgu kasutuspiirangut rattakasutuse ajal ei ole ning loomisel on ka lahendus pikaajaliseks jalgrataste rendiks. Jalgrataste näol on tegu inimeste poolt ühiskasutusse antud isiklike sõiduvahenditega, lisaks on praeguseks umbes 10 jalgrattaga panustanud ettevõte Konverter.ee.

“Kõige fantastilisem on kogu projekti juures see, et jalgrattad tulevad linnakodanikelt endilt, kes annavad need kriisisituatsioonis teistele kasutada. Pärast olukorra lahenemist jagame jalgrattad omanikele tagasi. Väga suur abi on juba olnud Konverter.ee poolt antud jalgratastest ja lisaks täname City Bike OÜ-d, kes on nõu ja jõuga rataste hoolduse juures abiks olnud. Suur tänu neile, sest mitte keegi meist ei saa selle eest tasu,” lisas Lind, kes palus jalgratastega käituda heaperemehelikult.

Jalgratta laenutamiseks on vaja Bikeepi mobiilirakendust ja seejärel näeb juba kaardilt parklate asukohti. Parklas tunneb rendirattad ära “rendi mind” sildi järgi sadula küljes. Rakendusest tuleb valida “Bike rent.” parkla ja sealt on võimalik avada soovitud ratas. Jalgratta tagastamine käib täpselt samamoodi nagu selle rentimine.

Bikeep ei muuda oma tavapärast tegevust – kõik parklad jäävad toimima ka tavarataste lukustajana. Bikeep on 2013. aastal loodud nutikas rattaparkla, mis kasutab kõrgtugevat terast ja tarka tehnoloogiat, et lukustada jalgratta raam ja esiratas. Ratta lukustamiseks piisab telefonikõnest või RFID kaardist. Enam ei pea kaasas kandma isiklikku rattalukku. Tänaseks on Bikeep paigaldanud 13 eri riiki veidi alla 2000 nutika ratta parkimise posti.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.