Uudis

Täna “Laseris”: kas vegannahast tooted on keskkonnale ohtlikud?

Ekspert: see on sada protsenti nafta

Saabas võib ju olla tehtud loomadeta, kuid see ei ole alati keskkonnale hea.Foto: tootja

Võiks arvata, et kui tootel on kirjas “sada protsenti vegan” ja “toodetud loomi kahjustamata”, on tegemist millegagi, mis on eriti hea, kasulik ning jätkusuutlik.

“Jah, seal ei ole loomanahka kasutatud, aga selle eest on sinna läinud metsik kogus energiat ja see on tegelikult sada protsenti nafta,” räägib nahktoodete ekspert Lennart Mänd.

Sest kuigi veganmaterjalide tootjad räägivad kaunilt, et tegemist on ananassilehtedest või korgipuust tehtud materjaliga, jäetakse mainimata, et ainult sellest toorainest ei piisa.

“Kõigepealt on all riidekiht, siis vakstukiht, milleks on liim, ja selle peal on õhuke korgikiht,” kirjeldab TTÜ materjali- ja keskkonnatehnoloogia lektor Tiia Plamus loomi kahjustamata toodetud korginahka.

Ausalt öeldes ei tundu, et selline kokkuliimitud loodustoode võiks kunagi ilusti ära laguneda.

“All olev riidekiht koosneb polüestrist ja puuvillast, polüester ei lagune kindlasti ära,” kinnitab Plamus.

“Kui me hakkame ükstapuha mis materjali massiliselt tootma, tekib küsimus, kui keskkonnasõbralik see tootmine on,” seab Plamus uute materjalide jätkusuutlikkuse kahtluse alla.

“See on selline müügistrateegia, et müüa odavat plastikut hästi kallilt,” lisab Mänd.

Kuidas tarbijana poes aru saada, mida täpselt nii vegan- kui tavalise nahktoote pähe müüakse, näeb juba täna kell 20 TV3 saates “Laser”.

Droonirünnakud ja nahktooted. Laseris 5. oktoobril 2020

Mida sa teeksid kui droon tungib su privaatsfääri ja politsei ütleb, et nemad ei saa midagi teha? Kas ähvarad Marta Vaariku kombel püssiga või lajatad Saagimi kombel harjaga?

Posted by Telesaade Laser on Reede, 2. Oktoober 2020

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.