Eesti Ornitoloogiaühing valis 2025. aasta linnuks kormorani ehk karbase, kes on viimasel ajal äratanud üldsuse tähelepanu.
Kormoran on kohanemisvõimeline liik, keda võib kohata Austraaliast Gröönimaani nii rannikul kui ka jõgede ja järvede ääres. Samas on kormorani arvukuse suurenemine Eestis tõstatanud rea küsimusi tema päritolu, toitumise ja ökoloogilise mõju kohta.
Enamasti tuntaksegi kormorani (Phalacrocorax carbo sinensis) tema efektse puhkeasendi – püstise keha ja laialisirutatud tiibade – järgi. Tihtipeale sellega teadmised piirduvad. Sestap on paslik selle iselaadi tiivulisega alanud aastal lähemalt tuttavaks saada ja valgustada neid tahke kormorani kohast eluvõrgustikus, mis seni varju on jäänud, ning tuua selgust temaga seotud eksiarvamustesse.
Üheks selliseks on arusaam, et karbas levis Läänemerele hiljuti ja tegemist on võõrliigiga. Eesti Ornitoloogiaühingu linnukaitse spetsialist Kunter Tätte ütles, et kormoran ei ole meil võõrliik, vaid loodusliku päritoluga rändne pesitseja.
“Sajandeid kestnud vaenamine viis liigi Euroopas väljasuremise äärele,” märkis Tätte. “1979. aastal võeti karbas Euroopa Liidus kaitse alla, misjärel populatsioon kosus jõudsalt. Arvukuse kiirele taastumisele aitas kaasa ka putukatõrjevahendi DDT keelustamine ja kormoranile toiduks sobilike väikesemõõduliste kalade ebaproportsionaalselt suur hulk kohalikus kalakoosluses.”
Kormorani käekäik on omamoodi indikaator Läänemere ökoloogilisele seisundile. Eutrofeerumine, kliima soojenemine ja röövkalade ülepüük on loonud kormoranile hea kasvupinnase, lisas Tätte.
Kormorani aasta on alanud hoogsalt fotoannetuste kogumisega. Fotosid kormoranidest saab annetada terve aasta jooksul aadressil eoy.ee/fotoannetus. Kevadel valmib rändnäitus, plaanis on ettekanded ja vaatlusretked, samuti kormoranikaamera käivitamine.
Kormoraniga saab põhjalikumalt tutvuda ning aasta linnu tegevustega kursis olla kodulehel eoy.ee/kormoran ja ornitoloogiaühingu Facebooki lehel. Kormorani aasta lõpeb traditsiooniliselt suure linnuõhtuga.
Aasta linnu näitust ja veebilehe valmimist toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Eesti Ornitoloogiaühing valib aasta lindu 1995. aastast ja kormoran on järjekorras 31. aasta lind. Aasta linnu valimise eesmärk on tutvustada avalikkusele üht Eestis esinevat linnuliiki või liigirühma, samuti kaasata loodushuvilisi valitud liigi uurimis- ja kaitsetegevustesse. 2024. aastal tunnustati aasta linnu teavituskampaaniaid riikliku teaduse populariseerija auhinnaga.