Tartu laseb elurikkust soodustades parkides rohu kõrgeks kasvada

Foto: Boreaallane

Tartu linnavalitsus laseb mitmes linna pargis ja jõeäärsete kohvikute ümbruses rohu kõrgeks kasvada, tuues “Kureeritud elurikkuse” projekti raames parkidesse nii rohkem tegevusi kui ka loodust.

Uueturu pargis, Poe tänava pargis, Barclay platsil ja jõeäärsete kohvikute ümber võib sel suvehooajal märgata kõrgema rohuga platse, kus niidetakse ülejäänud murupinnast harvemini. Tegemist on ühe osaga “Kureeritud elurikkuse” projektist.

Loe ka sellest, et Tallinnasse tuleb 13kilomeetrine park.

2024. aastal on Tartu Euroopa kultuuripealinn ja linna avalik ruum kogu programmi oluline osa. Kultuuripealinna programmi projekt “Kureeritud elurikkus” aitab muuta linna mõnusamaks ajaveetmise kohaks, tuues parkidesse nii rikkalikumalt tegevusi kui ka loodust.

Niitmise vähendamine on projekti esimene elurikkust soodustav etapp. Kõrges rohus tärkab rohkem taimeliike ja mitmekesisem keskkond on putukatele, väikestele loomadele ja lindudele parem elupaik. Elurikkuse soodustamine ja edendamine on vajalik selleks, et oleks puhast vett, mulda, õhku ja looduse hüved oleksid kättesaadavad igaühele ka linnas. Kõrge rohuga pargialasid niidetakse uuesti suve lõpus kolletamise ajal.

Projekti eestvedajad Karin Bachmann, Merle Karro-Kalberg ja Anna-Liisa Unt rääkisid, et linnalooduse elurikkus viitab esmapilgul millelegi pisut metsikule ja kontrollimatule ning selleks, et inimesed ja linnaloodus saaksid koos eksisteerida, tuleb mitmekesisust hoolikalt suunata ja korraldada. Selles seisnebki kureerimise mõte.

“Kesklinna parkide haljastuspõhimõtted kujunesid välja sõjajärgsete taastamistööde käigus, kui varemete asemele rajati murupind ja istutati puud,” ütles Merle Karro-Kalberg. “Majadevahelisel ruumil on aga suur potentsiaal olla mõnusaks, mitmekesiseks ja võimalusterohkeks keskkonnaks kõigele, kes ja mis linnas elab, olgu need taimed, loomad või inimesed.”

Elurikaste näidisplatside loomine on üks osa “Kureeritud elurikkuse” sissejuhatavatest tegevustest. Suvel viiakse läbi küsitlus, et koguda linlaste ideid parkide tegevusrohkemaks muutmiseks, lisaks valmivad videoloengud linnaloodusest ja elurikkusest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.