Eestist pärit toit paistab positiivselt silma, sest on Euroopa Toiduohutusameti seiretulemuste järgi üks maailma puhtamaid. Eurostati viimaste andmete järgi on Eesti põllumajandus ka euroliidu viie kõige vähem taimekaitsevahendeid kasutava riigi hulgas. Eestis toodetud puhta ja kvaliteetse toidu aitab poelettidelt üles leida Eesti tuntuim toidumärgis Pääsukesemärk.
“Viimasel ajal on üha raskem eristada kodumaist toitu imporditud toodetest,” ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse liige Meeli Lindsaar. “Tootjad ja maaletoojad näevad aina rohkem vaeva, et ka välismaal valmistatud toit jätaks kodumaise mulje. Veelgi keerulisem on saada aimu, kas toote valmistamisel on kasutatud kodumaist toorainet. Toiduletid on tulvil erinevaid toidutooteid ja tihti jääb töödeldud toidu puhul kasutatud tooraine päritolu tarbijale saladuseks. Pääsukesemärk on abiks Eestimaisest lihast, piimast, kalast, teraviljast või muust kodumaisest toorainest valmistatud toidu eelistamisel.”
„Nüüd kutsumegi taas meie toiduettevõtteid taotlema oma toodetele Pääsukesemärki, et anda tarbijatele selge sõnum oma heade toidutoodete kodumaise päritolu ja kõrge kvaliteedi kohta,“ jätkas Lindsaar.
Põllumajandus-Kaubanduskoja kvaliteedisüsteemi eesmärgiks on tõsta esile tooted, mille valmistamisel on kasutatud Eestimaist põhitoorainet ning ühtlasi aidata tarbijal kodumaised toidutooted teiste seast üles leida. Tootjatele annab sõltumatu eksperthindamine saada toodete kohta objektiivset tagasisidet, mis säilitab ja parendab Eesti toidutoodete kvaliteeti.
Pääsukesemärgi puhul on lisaks tooraine kodumaisele päritolule ja valmistuskohale oluline ka kõrge kvaliteet. Tõestamaks, et toidutoode on pääsukesemärki väärt, eelneb märgi saamisele põhjalik ekspertide poolt läbi viidav hindamine. Juba Pääsukesemärki kandvaid tooteid kontrollitakse jooksvalt ka järelhindamise korras, mille käigus peavad ettevõtjad tõestama märgiga toodete jätkuvalt head kvaliteeti ja kodumaise tooraine kasutamist. Selline süsteem tagab toodete järjepideva kõrge kvaliteedi.
Pääsukesemärk on jätkuvalt kõige tuntum toidumärgis, seda tunneb 93% tarbijatest, kinnitab Konjunktuuriinstituudi poolt läbiviidud viimane, 2020. aasta uuring.
Pääsukesemärgiga toidu eelistaja näol on tegemist vastutustundliku tarbijaga. Eestimaisest toorainest valmistatud toidu eelistamine toetab kohalikku põllumajandust ja maaelu arengut. Kodumaist toorainet kasvatavad Eesti põllumehed ja tooteks vormivad kohalikud toidutööstused. Võib öelda, et pääsukesemärgiga toit on päris Eesti toit – nii sisult kui vormilt!
Toidutootjad saavad avaldusi Pääsukesemärgi taotlemiseks esitada 1. märtsini.
Pääsukesemärgi taotlemise kohta leiab rohkem infot EPKK kodulehelt.