Tori valda rajatakse kogukondlikud lilleniidud

Foto: Pixabay

Eile alustati Jõesuus esimese kogukondliku lilleniidu rajamisega, millega soovitakse suurendada kodukandi elurikkust ja tõsta kollektiivset keskkonnateadlikkust.

Kokku rajatakse kahel nädalavahetusel Tori valda kogukonna koostööna neli lilleniitu. Lilleniidud rajatakse Jõesuusse, Torisse (23. aprillil), Saugasse (29. aprillil) ja Aresse (30. aprillil). Huvilisi juhendab maastikuarhitekt Kati Niibo.

Oodatud on kõik, keda huvitab lilleniitude rajamise praktiline pool ja osalemiseks ei pea olema Tori valla elanik. Küll aga tuleb end eelnevalt registreerida siin.

Tori valla arendusnõunik Kaire Ilusa sõnul on lilleniitude rajamisel sügavam ja olulisem tähendus.

„Oleme talvest alates korraldanud kogukonnale koolitusi sellest, kuidas toime tulla kliimamuutustega ja rääkinud sellest, milline roll on inimestel endil elurikkuse hoidmisel. Kogukonnaga praktiliselt niitude rajamine on selle teekonna järgmine samm,“ kirjeldas Kaire Ilus.

Arendusnõuniku sõnul ei ole siledaks niidetud muruväljad liigirikkuse vaates kellelegi kasulikud, sest seal ei ole piisavaid võimalusi ei taimeliikidel ega putukaliikidel. See kahjustab meie ökoloogilist toimimist ja suurendab kahju elurikkusele.

„Soovime lilleniitude rajamisega suunata kogukonna tähelepanu ühelt poolt sellele, et esteetiliselt ilusat ja meeldivat haljastust on võimalik luua ka ilma liigtiheda niitmiseta. Teisalt sellele, et elurikkus on päriselt oluline ja meil kõigil lasub vastutus selle hoidmisega tegeleda. Pilootalad peaks pakkuma inimestel võimalust näha, kuidas lilleniit rajada, kuidas see oma elu jooksul muutub ja millist ilu ning elurikkust see meie elukeskkonda saab tuua,“ ütles Ilus.

Lilleniidu rajamiseks vajalikud seemned on kokku pannud bioloog Mart Mereste OÜst Nordic Botanical. Kohapeal on olemas kõik vajalikud töövahendid. Rajamine kestab umbes kaks tundi.

Tori valla kogukondlike lilleniitude rajamine on osa projektist „Elurikas Tori vald“, millega Tori vallavalitsus kujundab kohalike elanike hoiakuid seoses kliimamuutuse ja elurikkusega. Projekti raames toimub koolituste sari, mille käigus on saadud mitmeid olulisi praktilisi teadmisi elurikkusest, lilleniitude rajamisest ja aprillis-mais saavad huvilised teadmisi veel ka kompostimisest.

Kui ajaloolised niidualad tekkisid liikide loodusliku leviku toimel, siis lilleniiduks nimetatakse inimese poolt rajatud uut niiduala. Niidud on kõige liigrikkamad Eesti looduskooslused, aga viimase saja aasta jooksul on umbes 95% ajaloolistest niidualadest hävinud. Rajatud lilleniitudel leiavad elupaiga Eesti ajaloolised niidutaimed, kes pakuvad silmailu, toitu ja elupaika paljudele liikidele aastaringselt.

Projekti toetab Keskkonnainvesteeringute keskus kliimamuutustega kohanemise meetme kaudu. Toetust rahastab Euroopa Majanduspiirkond.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.