Tõsine ohuolukord: seenemürgituse tagajärjel on sattunud haiglasse juba kuus väga raskes seisundis inimest

Kühmvöödik.Foto: Eric Steinert

Tartu ülikooli kliinikumi ja Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse on jõudnud kuus seenemürgitusega patsienti, kellel diagnoositi neerupuudulikkus ja nad võivad koguni vajada neerusiirdamist.

Möödunud nädalal jõudis Tartu ülikooli kliinikumi ravile kolm Ukraina kodanikku, kel diagnoositi seenemürgistus. Samal ajal toodi Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse kolm kohalikku seenemürgitusega inimest: üks Saaremaalt ja kaks Haapsalust.

Terviseameti mürgistuse-teavekeskuse juht Mare Oderi sõnul tekitas neerupuudulikkust tore vöödik ehk kühmvöödik. “Seen on väga söögiseene moodi ja väidetavalt maitseb nagu kanaliha,” ütles Oder. “Ent mujalt saabunud inimestel on suurem oht ajada neid segi oma kodumaal kasvavate ja söödavate seentega, kuna neil puudub teadmine kohalikust seenemaailmast.”

Terviseameti meedianõuniku Eike Kingsepa sõnul on kuus kannatanud juba päris tõsine ohuolukord. “Tavaliselt on meil kaks-kolm taolist patsienti aastas,” sõnas Kingsepp. “Eriti kui arvestada, et neerupuudulikkuse arenedes vajavad nad hemodialüüsiaparaate. Võimalik, et sealt edasi ka neerusiirdamisi. Antidooti antud mürgistuse puhul pole olemas.”

Vikipeedia teatel on kühmvöödik kastan- või punakaspruun, keskel terava kühmuga, kuni 13sentimeetrise läbimõõduga. Kübara värvi eoslehed on asetunud hõredalt. Jalg on pikk, kübaraga sama värvi, helekollaste katkendlike vöötidega, seeneliha on helekollane. Muljumiskoht värvub pruuniks.

Kühmvöödik kasvab Eestis niisketes okasmetsades ja on surmavalt mürgine ka väikestes kogustes. Vöödik sisaldab orellaniini, mis keetmisel ei lagune.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.