Uudis

Üha enam noori usuvad, et loodust peab hoidma

Foto: Unsplash

Kümne aastaga on kuni 20aastaste eestlaste seas tõusnud nende osakaal, kes väärtustavad looduse hoidmist. Seda siiski tagasihoidlikumalt kui teised Euroopa noored.

Kümne aastaga on kuni 20aastaste Eesti noorte seas ligi kümne protsendi võrra tõusnud nende osakaal, kes usuvad, et loodust tuleb hoida – kui 2008. aastal pidasid loodushoidu oluliseks pooled noored, siis kümme aastat hiljem ligi 60 protsenti. Ka suur hulk tollaseid kuni 20aastaseid on kümne aastaga oma väärtused ümber hinnanud. Nii oli 2018. aastal kuni 30aastaste seas keskkonda väärtustavaid inimesi juba ligi 72 protsenti.

Kümne aasta vältel on vanemates vanusegruppides looduse hoidmist oluliseks pidavate inimeste osakaal püsinud stabiilsena. Samuti on näha, et vanemad vanusegrupid väärtustavad loodust ja keskkonna hoidmist noorematest kõrgemalt. Nii on näiteks 31–40aastaste seas loodushoidu oluliseks pidavaid inimesi 76 protsenti ja 61–70aastaste seas juba tervelt 88 protsenti. 

Uuringus osalenud Euroopa riikide keskmisega võrreldes hindavad kuni 20aastased Eesti noored looduse hoidmise olulisust aga vaoshoitumalt kui nende eakaaslased teistes Euroopa riikides. Kui Eestis on teiste riikidega võrreldes enam neid noori, kes väärtustavad loodusest hoolimist, siis Euroopa riikides keskmiselt on neid noori enam, kes peavad seda väga oluliseks.

Võrreldes 19 uuringus osalenud Euroopa riigiga on Eestis keskmisest rohkem neid inimesi, kes peavad looduse ja keskkonna hoidmist oluliseks. Kui Euroopas väärtustab keskkonda ja loodusest hoolimist keskmiselt 75 protsenti inimestest, siis Eestis on nende inimeste osakaal 80 protsenti. Jättes nii selja taha näiteks Itaalia, Hollandi, Prantsusmaa, Inglismaa ja Norra. Küsitletud riikidest oli kõige kõrgem tulemus Sloveenial – tervelt 90 protenti elanikkonnast peab loodusest ja keskkonnast hoolimist oluliseks.

Kogu Euroopas on näha, et inimesed peavad looduse ja keskkonna hoidmist aina olulisemaks ning tõusuteel on ka nende inimeste osakaal, kes peavad seda lausa väga oluliseks. Kümne aastaga on kõige rohkem oma väärtused ümber hinnanud 20- 30ndates inimesed.

Uuringu andmeid analüüsisid Tartu ülikooli tudengid Anneli Ohvril, Angela Hollo, Isabel Kärtner ja Julius Koppel.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.