Ülemaailmne roheideede võistlus kinnitas Eesti iduettevõtete head taset

Foto: Silver Gutmann

18. augustil peeti Tallinnas maailma suurimat roheideede võistlust ClimateLaunchpad Eesti finaali. See on ülemaailmnme võistlus, millest võttis osa 59 riiki. Kokku saadeti riikidest 1990 taotlust. Eesti finaalis presenteerisid oma uudseid lahendusi kliimaprobleemidega võitlemiseks ja kohanemiseks 10 verivärsket tiimi.

Koha Eesti esikolmikus saavutasid:

  1. The Rewear Company – ringmajandusel põhinev lasterõivaste rendiplatvorm lapsevanematele, brändidele ja jaemüüjatele.
  2. ARI CARE – innovaatlised ja looduslikud kätepesuvahendid, mille pakendisisu muutub vee lisamisel pulbrist vahuks.
  3. SMAGRY – nutikas platvorm, mis aitab rakendada iga põllukultuuri väetamisvajadusele ja mullatüübile vastavaid parimaid võimalikke põllumajanduspraktikaid.

Žüriiliige ja Cleantech Estonia kaasasutaja Indrek Kelder tõdes, et rõõm on näha aina uusi keskkonnasõbralikke iduettevõtteid peale kasvamas ja usub, et juba praeguei ole Eesti enam ainult IT-põhiste iduettevõtete kasvulava, vaid võime uhkust tunda ka oma riistvaraliste roheidude pärast.

”Kui varasematel aastatel on ClimateLaunchpad olnud pigem ideetaseme võistlus, siis seekord paistis silma just meeskondade tugev tase ja küpsus – nii mõnigi meeskond oli juba oma toote või teenusega esimesed kliendid leidnud,” lausus ta.

Kuuendat aastat järjest on Eestis ürituse korraldajaks rohetehnoloogia iduettevõtete tugiorganisatsioon Cleantech Estonia, mille eesmärk on toetada Eesti rohesektori arengut, tehes selle nimel koostööd nii ettevõtete kui ka avaliku sektoriga. 

Sel aastal oli võistlus ühtlasi osa Tallinna linnaruumifestivali “Tulevik on täna/v” programmist, mis asetas fookusse ka kliimaküsimused. ClimateLaunchpadi missioon on luua kasvulava just nendele ideedele, mis aitavad lahendada kliimamuutusega kaasnevaid probleeme.

KIKi arengu- ja koostöökoja juht Helen Sulg ütles, et rohepöörde valguses on kindlasti üks märksõna võimaluste loomine uute keskkonnahoidlike algatuste tekkimiseks ja elluviimiseks. Kuldaväärt keskkonnaideest võib alguse saada väga oluline muutus teenuste ja toodete tarbimises, aga ka inimeste mõttemaailmas.

“Selleks on Eestis olemas mitmeid tänuväärseid kiirendeid ja programme, kuhu oma mõttega minna, ning millele ka KIK on õla alla pannud. Hea meel, et programmid teevad omavahel koostööd ning tiimidel on võimalik ühest programmist teise liikuda, et saada võimalikult mitmekülgne teadmiste- ja oskustepagas, et päriselt ideest saaks meie keskkonna heaks oluline lahendus,” tõdes Sulg.

“Kahtlemata annab ka ClimateLaunchpadi konkurss suurepärase võimaluse kasvatada alles oma algusjärgus olev roheidee edukaks iduettevõtteks, pakkudes osalejatele selleks vajaminevaid teadmisi ja oskusi,” lisas ta.

Žurii moodustasid Cleantech Estonia kaasasutaja Indrek Kelder, taastuvenergia ettevõtte Sunly innovatsiooni- ja ESG juht Rasmus Udde, Materjalivoo kaasasutaja ja 2019. aasta ClimateLaunchpad Eesti finaali võitja Mayri Tiido ja keskkonnaministeeriumi kliimaosakonna juhataja Kädi Ristkok.

Esikolmik võistleb edasi Euroopa finaalis, mis toimub 27. septembril veebi vahendusel. Lisaks võideti endale kaks piletit 24.-26. augustil toimunud sTARTUp Day festivalile Tartus, 1000 euro väärtuses õigusteenuseid advokaadibüroolt Hedman ja juurdepääsu üle-Euroopalise rohetehnoloogia ärikiirendi Beamline eelprogrammi.

ClimateLaunchpadi Eestis toetasid keskkonnaministeerium, Keskkonnainvesteeringute Keskus, EIT Climate-KIC, Gren ja ka varasemad vilistlas-startupid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.