Uudis

Ülemiste City alustab rattateede pilootprojekti

Foto: Ülemiste City / Facebook

Tallinna Ülemiste City käivitab koostöös Tallinna linnaga rattateede pilootprojekti, mis kestab augustist 30. septembrini. Selle raames muutuvad Lõõtsa ja Valukoja tänavad osaliselt ühesuunaliseks, et teha rohkem ruumi ratastega liiklejatele.

Ülemiste City teatel on see märgiline samm tulevikuvisiooni suunas – autovaba linnaku süda, mis kuulub jalakäijatele ja ratturitele.

Koostöös Tartu Ülikooli teadlastega uurimustööd tehes on selgunud, et linnaku inimesed istuvad päevas 5-8 tundi. See on aga kõrge terviserisk, kuna isegi üks tund trenni ei aita istumise mõju olematuks teha ning tervist toetada. Seetõttu soovitavad teadlased linnaku inimestel leida ka muid aktiivseid liikumise vorme nagu jalgsi või rattaga tööle tulemine.

“Sestap testime koostöös Tallinna linnaga augustis ja septembris Lõõtsa ja Valukoja tänava osaliselt ühesuunaliseks muutmist, et läbi selle luua liikumisruum ratturitele ja tõukeratastega liikujatele,” teatas Ülemiste City. “Piloodi tarvis oleme koostöös Boltiga lisanud ka tõukerataste laadimise jaamasid, et oleks võimalik erinevaid liikumisviise kombineerida tulles näiteks bussiga tööle ja koju minna tõukerattaga.”

Seoses piloodiga on Ülemiste Citys muutunud kesklinna poolt tulevate busside liikumistee ning bussipeatuste asukohad 01.08.22-30.09.22. Lõõtsa tänava Dvigateli bussipeatus asub aadressil Keevise 10 ning Valukoja tänava Lõõtsa bussipeatuse asemel saab kasutada aadressil Valukoja 12 asuvat bussipeatust. Lasnamäe poolt tulevate busside liikumistee ei muutu.

Samuti on ajutiselt muutunud liikluskorraldus autoga liiklejatele. Suur-Sõjamäe tänavalt pääseb linnakusse Keevise, Ääsi ja Sepapaja tänavate kaudu. Sissesõit on piiratud Lõõtsa tänavale Suur-Sõjamäelt ning Valukoja tänavale Keevise tänavalt. Lõõtsa ja Valukoja tänavatel on osaliselt ühesuunaline autoliiklus. Lisaks on läbipääs üle Valukoja ja Lõõtsa tänava ristmikult, kui sõita linnakusse Lõõtsa tänava lõuna poolt. Kõikidesse parklatesse ning hoonetesse on siiski ligipääs tagatud.

Projekt on osa Ülemiste City kaasava linna kontseptsioonist, mille raames tehakse nii enne kui ka pärast liikluskorralduse muudatust linnaku inimestega intervjuusid, et saada väärtuslikku sisendit, millist linnaruumi meie Ülemiste City talendid soovivad tulevikus näha.

Lisaks kogutakse Fyma tehisintellekti ja Bikeepi rakenduse abil andmeid selle kohta, kuidas on muutunud ratturite arv. See projekt aitab ka Tallinna linnal katsetada ja mõista, kuidas linnakeskustes tehtavad liikluskorralduse muudatused aitavad luua turvalist ja inimsõbralikku keskkonda.

Suvel käivitati linnakus jalgrattaga tööle väljakutse koos Activate’iga, et motiveerida kõiki kogukonnas veelgi enam jalgrattaga tööle tulema. Väljakutse lõpus loosib Ülemiste City kõigi ratturite vahel välja Ampleri Axel elektrilise jalgratta. Väljakutses osalemine on lihtne – tule rattaga tööle ning registreeri oma sõit QR-koodi skännides. Koodid asetsevad Bikeepi rattahoidikutel, duširuumides ning teistes rattahoiu kohtades.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.