ÜRO hoiatab: Ukraina teravilja väljaveo takistamine põhjustab vaestes riikides näljahäda

Nisukoristus Ukrainas 2020. aasta juulis. Foto: REUTERS / Valentin Ogirenko / Scanpix

Venemaa sissetung Ukrainasse on süvendanud vaesemate riikide toidukriisi ja võib põhjustada pikaajalist näljahäda, kui Ukraina teraviljaeksport ei taastu lähiajal sõjaeelsele tasemele, hoiatas ÜRO peasekretär António Guterres.

Guterres ütles New Yorgis ÜRO toidujulgeoleku kohtumisel kõneledes, et ta loodab olukorrale lahenduse leida, kuid selleni on veel pikk tee.

Ta pöördus Venemaa poole palvega lubada “Ukraina sadamates ladustatud teravilja turvalist eksporti” ning maailmaturgudele “täielikku ja piiramatut juurdepääsu Venemaa toidule ja väetistele”.

Venemaa ja Ukraina annavad kokku ligi kolmandiku maailma nisutarnetest.

Ukraina on ka suur maisi-, odra-, päevalilleõli ja rapsiõli eksportija, samal ajal kui Venemaa ja Valgevene moodustavad üle 40 protsendi maailma kaaliumkloriidi – põllukultuuride toitaine – ekspordist.

ÜRO on teatanud, et 36 riiki loodavad saada enam kui poole oma nisust Venemaalt ja Ukrainast. Nende seas on mõned maailma vaesemad ja haavatavamad riigid, nagu Liibanon, Süüria, Jeemen, Somaalia ja Kongo Demokraatlik Vabariik.

ÜRO toidujuht David Beasley pöördus Venemaa presidendi Vladimir Putini poole: “Kui teil on vähegi südant, palun avage need sadamad.” Beasley juhib Maailma Toiduprogrammi, mis toidab umbes 125 miljonit inimest ja ostab 50 protsenti oma teraviljast Ukrainast.

“See ei puuduta ainult Ukrainat. See puudutab vaesemast vaeseid, kes on meie kõneluste ajal nälja äärel,” ütles Beasley.

Kunagi eksportis Ukraina suurema osa oma kaupadest meresadamate kaudu, kuid pärast Venemaa sissetungi 24. veebruaril on Ukraina sunnitud kaupa vedama raudtee või Doonau jõe väikeste sadamate kaudu, ent seegi on raskendatud.

“Ukrainas on ladudes praegu hinnanguliselt 22 miljonit tonni teravilja,” ütles kohtumist võõrustanud USA välisminister Antony Blinken. “Toit, mida saaks kohe abivajajate aitamiseks kasutada, kui see riigist välja pääseks.”

Ta kutsus Venemaad üles looma transpordikoridore, et toitu ja muid elutähtsaid kaupu saaks Ukrainast ohutult mööda maad või merd välja vedada.

Guterres rääkis teisipäeval Venemaa esimese asepeaministri Andrei Beloussoviga Venemaa väetiste ja teravilja ekspordist, ütles Venemaa suursaadik ÜROs Vassili Nebenzia.

“Arutelud läksid minu teada hästi,” märkis Nebenzia kolmapäeval ajakirjanikele, kuid andis mõista, et Ukraina juurdepääs rahvusvahelistele turgudele on omaette teema.

“Oleme valmis andma oma osa. Ukraina teravilja turulepääs – see on aga teine teema,” ütles ta.

Nebenzia lisas, et kuigi otseseid sanktsioone Venemaa väetistele ja teraviljale ei ole kohaldatud, on USA ja teiste riikide sanktsioonidel olnud mõju laevandusele, kindlustusele ja pangandusele.

Blinkeni sõnul aga vale panna süü sanktsioonidele, sest USA on loonud erandid ja töötab selle nimel, et Washingtoni kehtestatud meetmed “ei takistaks toidu või väetise Venemaalt või mujalt välja viimist”.

Allikas: EuroNews Green

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.