Uudis

USA üritab Euroopa Liitu klooriga pestud kanaliha suruda

Kanalihafarm.Foto: C. Lotongkum

USA püüab president Trumpi põllumajandussekretär Sonny Perdue nõudmisel suruda Euroopa Liiduga (EL) sõlmitavasse Atlandi-ülesesse kaubanduskokkuleppesse poliitiliselt tundlikke teemasid nagu klooriga pestud kanad.

Perdue arvates peaks Brüssel Trumpi ja Ursula von der Leyeni lubatud tehingu kindlustamiseks aktsepteerima Euroopas keelatud toidu tootmise meetodeid. Seni on räägitud vaid bürokraatlike takistuste eemaldamisest näiteks Ameerika mereandide ning Euroopa õunte ja pirnide puhul. Perdue sõnul peaks EL muutma enda toiduhügieeni seaduseid, sealhulgas lubama klooriga pestud linnuliha müüki.

USA kasutab seda meetodit linnuliha desinfitseerimiseks, kuid EL-is on see keelatud. “Meil on väga tõhus linnuliha tootmise süsteem ning me suudame eksportida igasse teise riiki maailmas,” ütles ta vaieldes, et USA farmerid kasutavad nüüd enamuses pigem peräädikhapet kui kloori. “Peräädikhape […] on suurepärane meetod patogeenide vähendamiseks. Teate, mis see on? See on sisuliselt äädikas. Öelda, et see on ebaturvaline või seda peaks kasutama – me arvame, et sellel pole teaduslikku alust.”

Varasemates kaubandusläbirääkimistes  on Euroopa Komisjon ja selle liikmesriigid antud probleemi üle arutlemise välistanud. Sanitaarsed ja fütosanitaarsed standardid on ka varasemates EL ja USA vahelistes läbirääkimistes  teemaks olnud. Brüssel on tugevalt vastu USA survele kaotada oma piirangud klooriga pestud linnulihale, kasvuhormoonidega toodetud veiselihale ja geneetiliselt muundatud organismidega toodetud põllukultuuridele.

EL vastupanu antud teemal on tingitud sellest, et klooriga pesemist võidakse kasutada loomatööstuse kehvade tavade varjamiseks. EL-is on tavaks “turvalisus ennekõike” lähenemine loomade heaolule ja tervisele. Ruum, ammonaagitase ja valgus on kõik seaduses paika pandud. USA-s on sarnased standardid kirjas vaid juhiste, mitte reeglitena. Taoline seaduste puudumine koos klooripesuga võimaldab varjata tõsiseid rikkumisi: loomade väärkohtlemist, ülerahvastatust laudas ja kehvasid hügieenitingimusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.