Uudis

Uue riiklikult rahastatud kampaaniaga kutsutakse inimesi oma tarbimisharjumusi muutma

Algas üle-eestiline keskkonnakampaania Võta Vabalt, mille eesmärk on teadvustada iga inimese rolli erinevate keskkonnaprobleemide lahendamisel. Keskkonnainvesteeringute Keskuse rahastatav “Võta Vabalt” on jätkuks Eesti ühele suurimale keskkonnakampaaniale „Küünlaümbriste jaht“ ja „Patareijaht“, kus osales ligikaudu 50 000 last ja noort.

Kampaania korraldava MTÜ Tuleviku Heaks juhatuse liikme Mari-Liis Vaheri sõnul kasvas Võta Vabalt välja aastatel 2013-2018 toimunud „Küünlaümbriste jahist“ ja „Patareijahist“. Toona koguti kokku peaaegu 15 miljonit teeküünlaümbrist ja rohkem kui kaks miljonit kasutatud patareid. Vaher ütles, et seejärel hakati otsima keskkonnast hoolivatele inimestele uut väljundit.

“Märkasime, et uuringute kohaselt inimesed küll teavad õiget käitumisviisi ja vähemalt teoreetiliselt ka selle mõjusid, kuid ei oska sageli neid teadmisi ellu rakendada,“ selgitas Vaher. „Suur osa inimestest peab keskkonnasäästliku käitumise takistuseks mingit välist jõudu, teadvustamata, et muutused saavad alguse neist endist. Nii tekkiski mõte algatada kampaania Võta Vabalt, et igaüks mõistaks oma rolli keskkonnaprobleemide lahendamisel.“

Keskkonnakampaania Võta Vabalt keskendub veele, õhule, tarbimisele ja maale. Iga teema all on erinevad väljakutsed, mille seast iga võistkond valib ühe meelepärase, millele konkreetsel perioodil pühenduda ja lahendust otsida. Väljakutseteks on näiteks elu kilekottideta, kemikaalideta või ühekordse plastikuta, taaskasutus ning uute asjade ostmise vähendamine, väiksem vee ja elektrienergia tarbimine. Täpsem loetelu on toodud kampaania kodulehel.

Kampaanias osalemiseks tuleb kokku panna vähemalt kolmeliikmeline võistkond olenemata vanusest. Sinna peab kindlasti kuuluma 1 täiskasvanu. Tiimi võib näiteks moodustada lasteaiarühmade, klasside, perekondade, suguvõsade, ettevõtete või teiste organisatsioonide baasil.

Iga valitud väljakutse täitmise kohta teeb võistkond kodutöö, kus kirjeldab püstitatud eesmärki, kuidas see saavutati ning mida tiimiliikmed tegevustega õppisid. Väljakutsega seotud tegevuste ning selle käigus saadud emotsiooni näitlikustamiseks tuleb lisada pilt või video ning hinnata ise kümne palli skaalal, kuivõrd muutis konkreetse teema süvitsi käsitlemine võistkonnaliikmete harjumusi tulevikuks.

Kodutööde esitamine algab iga fookusteema viimasel nädalal ning kestab tarbimise osas kuni 5. märtsini, vee osas kuni 5. aprillini, maa osas kuni 5. maini ja õhu osas kuni 20. mai. Iga esitatud kodutöö eest on võimalik teenida maksimaalselt kümme punkti.

Võistkondade hindamisel läheb arvesse kampaanias osalemine, tööde õigeaegne esitamine ja nende esitlemise oskus, lisaks vabateema käsitlemine, žürii hinnang ja rahvahääletus. Kõik punktid liidetakse omavahel kokku ning selle tulemusel tekib võistkondade pingerida. Kampaania tulemused avalikustatakse 1. juunil ning parimad kutsutakse auhinnasündmusele.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.