Uudis

Uuring: eestlased on tuumajaama ehitamise suhtes meelt muutnud

Kiirgusoht.Foto: Raigo Pajula, Postimees

Kantar Emori oktoobris läbiviidud uuringu kohaselt onväikese moodulreaktori ehitamise pooldajaid Eestis rohkem kui vastaseid, tuumajaama ehitamise toetus tõusis aprilli 51,2 protsendiltoktoobris 55 protsendini.

Uue põlvkonna väikse tuumajaama ehitamist Eesti varustuskindluse tagamiseks on valmis toetama 55 protsenti vastajatest, vastu on 31 protsenti vastajatest ja erapooletud 14 protsenti vastajatest, teatas uuringu tellija Fermi Energia.

“Eestis on teadmised ja arutlus kaasaegse tuumaenergia võimaluse osas alles algusjärgus, kuid on julgustav, et sellisel keerulisel teemal on toetav hoiak selgelt suurem kui negatiivne. Loodan, et see annab poliitikutele natuke kindlust, et sarnaselt Soomele ja Rootsile ei ole tuumaenergia kasutuselevõtu kaalumine Eestis poliitiline enesetapp, vaid koos teiste kliimaneutraalsuse eesmärgist tulenevate küsimustega oluline teema, mis vajab süsteemset teadmiste arendamist ja koostööd spetsialistidega,” ütles Fermi Energia juhatuse esimees Kalev Kallemets.

Väikse moodulreaktori ehitamise eelistena toovad inimesed enim välja varustuskindluse tagamist iga ilmaga, soodsamaid elektri hindu ja süsinikheitme vähenemist. Kõige suuremate probleemidena toodi välja tuumajäätmete hoiustamist ja avariiriski.

Andmetest selgus, et mehed on tuumajaama kasutuselevõtu suhtes oluliselt pooldavamad kui naised. Kõige rohkem on tuumajaama mitte-pooldajaid Ida-Virumaal, pooldajaid aga Lõuna-Eesti maakondades.

Kui inimestelt küsiti, milliste elektritootmise viiside arendamist pooldatakse, kui põlevkivi tootmine tulevikus väheneb, siis eelistatakse enim päikese- ja tuuleenergiat ning seejärel uue põlvkonna tuumaenergiat. Juba märkimisväärselt vähem toetatakse maagaasist ja hakkepuidust elektri tootmist ning põlevkivielektri tootmist õlitootmise kõrvalt.

Kantar Emor küsitles oktoobris veebiintervjuude näol 1324 Eesti inimest vanuses 15-84. aastat.Uuringu tellis Fermi Energia.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.