UURING: Facebook võimaldab kliimaga seotud valeteavet usinasti levitada

F: Pixabay

Uues aruandes leitakse, et Facebookis vaadatakse kliimaga seotud valeteabepostitusi iga päev keskmiselt 818 000 kuni 1,36 miljonit korda. Veelgi halvem on aga see, et Facebook teenib seesuguse info levimise pealt kasu ja ei ole levikut tõkestanud. 

Aruande koostanud organisatsioon Stop Funding Heat uuris koos aktivistide rühmaga Real Facebook Oversight Board tänavu jaanuarist augustini 196 kontolt tehtud 48 700 postitust. Tulemused kinnitasid seda, mida paljud juba teadsid või kahtlustasid –  Facebook võimaldab desinformatsioonil hõlpsasti levida, seda jagada ja lisada.

Uurijad leidsid, et Facebook ei ole mitte lihtsalt valeinformatsiooni levitav platvorm, vaid lubab ka valeteavet sponsoreeritud postitustena reklaamida, kirjutab EcoWatch.

Uurimistöö käigus avastas meeskond 113 reklaami, mida vaadati 11,7–14,1 miljonit korda. Need spondeeritud postitused sisaldasid selliseid fraase nagu “kliimamuutus on pettus”. Väidetavalt on Facebook olnud postitustest teadlik juba alates 2020. aastast, kuid levitab nii tasulisi kui ka tavalisi  kliimaga seotud valeteabepostitusi endiselt edasi. 

Facebooki emafirma, nüüdse nimega Meta, on alates 2016. aastast võtnud kasutusele nn kolmandate osapoolte faktikontrollimise tava, et lahendada valeteabe levitamise probleem. Ometi vaatasid faktikontrollijad läbi vaid väikese osa, veidi üle 3% uuringus hinnatud postitustest.

Ettevõte on seni vastanud, et aruanne põhineb väljamõeldud numbritel ja vigasel metoodikal ning tegelikult käib jutt postitustest, mille sisuga ei ole uuringu läbi viinud organisatsioonid poliitilistel põhjustel nõus. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.