Vaata otse: esimest korda Eestis saad jälgida tuttpüti pesaelu

Foto: kuvatõmmis

Kunagi varem ei ole saanud Eesti ühe omapärasema veelinnu tuttpüti pesaelu jälgida otsepildis, kuid nüüd on see võimalik tänu Lõuna-Eestis asuvale järvele paigaldatud veebikaamerale.

Pesakaamera on paigutatud tüüpilisele tuttpüti järvele – see on suurem kui 20 hektarit ja asub keset kultuurmaastikku. Nagu see järvgi, on tuttpüti pesitsusjärved taimestikurikkad ja valdavalt rohkem kui 2,5 meetrit sügavad.

Kaamerast paistval vettinud ja ujuval taimekuhilal asuvat pesa ehitavad vanalinnud hoolikalt, paigutades selle nii, et pesalt oleks mugav ennast otse vette libistada. Praegu näeb pesas kaht muna. Kokku muneb tuttpütt kolm kuni kuus (tavaliselt neli) elliptilise kuju ja väikese kanamuna suurust muna, mis on algul sinakasvalged, muutudes ajapikku määrdunud kollakaspruuniks.

Emaslind muneb tavaliselt kahe päeva tagant. Kuna kaameraga pessa munes emaslind teise muna 10. mail, munes ta esimese muna tõenäoliselt 8. mail. Emas- ja isaslind hauvad koos, asudes seda tegema kohe pärast esimese muna munemist. Seetõttu ei kooru kõik pojad korraga, vaid mõne päeva jooksul. Kaameraga pesas võib esimese poja koorumist oodata 3.–5. juuni paiku.

Pesas toimuvast saab lugeda portaali Looduskalender foorumist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.