Värskes “Laseris”: põllumees pritsib mürke, sest need on lihtsalt nii odavad

Uuring: 60 protsendil poest ostetud saiadest avastati glüfosaadijääke

Põllumees Olav Kreen tutvustab "Laserile" oma arsenali.Foto: kuvatõmmis

Möödunud aastal müüdi Eestis 752 tonni taimekaitsevahendeid. Seda on üle saja tonni rohkem kui aasta varem. Kusjuures, kõige rohkem kasutati just umbrohutõrjevahendeid, mille absoluutne turuliider on glüfosaat Roundup.

“Ta kasutab odavaks läinud glüfosaati, midagi ei ole teha,” põhjendab taimekaitsevahendite maaletooja Baltic Agro arendusdirektor Margus Ameerikas seda, miks on põllumehed nii agaralt asunud pritsima.

Kuid see ei ole ainult põllumehe, vaid meie kõigi probleem, sest kasutatud kemikaalid ei kao niisama lihtsalt ära, vaid me sööme need endale sisse.

“60 protsendil poest ostetud saiadest olid glüfosaadijäägid sees,” toob Maaülikooli vanemteadur Eve Veromann näite ühest hiljutisest uuringust.

Roundup on nii levinud, et seda müüakse igas aianduspoes täiesti vabalt. Ja nii veel järgmised kaks aastat, mil viimaks jõustub Euroopa Liidu otsus see mürgisuse tõttu keelata.

Põhjus keelamiseks on tõsine. Rahvusvaheline Vähiuurimise Keskus klassifitseeris juba 2015. aastal glüfosaadi “tõenäoliselt inimesele kantserogeenseks”. Kuigi võiks arvata, et vähiohtu suurendava glüfosaadi kasutamine on sellest ajast vähenenud, siis nii see kahjuks ei ole.

“Põllumees saab selle praktiliselt pakendi hinnaga kätte – nagu vett,” kirjeldab Margus Ameerikas, miks Roundupi nii palju kasutatakse.

Loota ju võib, et vähemalt põllumehed teavad, miks nad nii paljusid aineid kasutavad. Kahjuks selgub, et alati see nii ei ole.

“Väidetavalt on ka natuke kasu,” toob põllumees Olav Kreen välja ühe põhjuse, miks ta ühte kindlat taimekaitsevahendit kasutab.

Väike kasu põllumehele tähendab aga väga suurt kahju meie tervisele. Nii on 80 protsenti Eesti põllumaade muldadest leitud glüfosaadijääke ja ka meie põhjavesi pole puhas.

“Pandivere kõrgustikul on väga paljudes kaevudes mitmekordselt lubatud piirnorme ületavaid taimekaitsevahendite jääkide koguseid,” räägib Maaülikooli emeriitprofessor Anne Luik.

Miks on olukord Eestis nii hull ja milline alternatiiv on põllumehel, näeb juba täna õhtul kell 20 TV3s.

https://www.facebook.com/TV3Laser/videos/349828643043112

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.