Uudis

Veefiltrid pidevalt umbes: Kohtla-Järve linnaosas ületas rauasisaldus vees 20 korda normi

Veefilter. Foto: erakogu

Kohtla-Järvel Sompa linnaosa elanikud nõuavad linnavalitsuselt ja kohalikult ettevõttelt lähiajal veetorustiku väljavahetamist, sest septembri lõpus võetud veeproovidele tehtud analüüs näitas kuni 20 korda lubatust suuremat rauasisaldust.

Analüüsi tulemused näitasid, et 21. septembril Tulika tänava ühes korteris oli rauasisaldus neli korda üle normi ja ühes majas koguni kakskümend korda üle normi, märkis Sompa Elanike Liit pöördumises Kohtla-Järve linnavalitsusele ja Järve Biopuhastuse OÜ-le.

Järve Biopuhastus OÜ tegevuse tulemusel ei olnud liidu väitel oktoobri lõpuks filtrites enam nii palju rauahelbeid, nagu neid oli augustis-septembris. Praegu vahetavad majaomanikud filtreid kord iga kahe nädala tagant, mitte 2-3 korda iga 1-2 päeva tagant.

Sompa elanikud leiavad, et see ei pruugi siiski kaasa tuua lahustunud raua sisalduse probleemi lahendamist. „Samuti on kõik tarnija võetud meetmed ajutised ja tugevalt seotud trassi läbipesuga: pärast läbipesu paraneb vee kvaliteet, kuid halveneb uuesti mõne aja möödudes,” tõdesid elanikud.

Sompa Elanike Liit palub Kohtla-Järve Biopuhastus OÜ-l kavandada lähimasse plaani vana veetorustiku väljavahetamine, et tagada tänava elanikele puhas joogivesi. Sompa elanikud tahavad linnavalitsuselt ja Kohtla-Järve Biopuhastus OÜ-lt teada, miks ei ole Sompas pärast 2014. aastat trassi enam renoveeritud ning paluvad esitada tegevuskava elanike varustamiseks puhta veega järgmise aasta ja 5 aasta jooksul.

Kohtla-Järve ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kava 2008-2019 andmete kohaselt on Sompa linnaosa veetorustiku keskmine vanus on ligi 60 aastat Sel ajal oli Enteh OÜ hinnangul ligi 40 protsenti veetorustikest amortiseerunud ja vajas asendamist. Kavas hinnati asendamist vajava veetorustiku pikkust. 2010. aasta seisuga oli see 4840 meetrit. Kuni 2014. aastani on Järve Biopuhastuse andmetel Sompas välja vahetatud 3400 meetrit veetrassi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.