Uudis

Video: Filipiinide vulkaan paiskas õhku kilomeetri kõrguse tuhasamba

Filipiinide päästetöötajad korraldavad Bulusani vulkaani ümbruses tuhapilves liiklust. Foto: SHARBYN SAYAT / AFP / Scanpix

Filipiinide keskosas paiskas ettearvamatu käitumise poolest tuntud Bulusani vulkaan pühapäeval taevasse vähemalt 1 km kõrguse tuhasamba. Ümbritsevad külad kattusid tuhaga ja inimestel keelati ohutsooni sisenemast. 

Filipiinide vulkanoloogia ja seismoloogia instituut tõstis Bulusani ohuastet 1. tasemele. See tähendab viieastmelisel skaalal “ebanormaalset seisundit”. 24 tunni jooksul enne purset registreeriti 77 vulkaanilist maavärinat.

Vulkaanid võivad tekitada happevihma, mis on keskkonnale kahjulik. Vulkaanidest eralduvad mürgised gaasid nagu vääveldioksiid (SO2), vesinikkloriid (HCl) ja vesinikfluoriid (HF), mis segunevad veeauruga ja moodustavad happevihma.

Bulusan on üks Filipiinide 24 aktiivsest vulkaanist, mis purskas viimati 2017. aasta juunis. Filipiinid asuvad Vaikse ookeani tuleringis, kus vulkaaniline tegevus ja maavärinad on tavalised.

Pinatubo mägi, mis asub Filipiinide põhjaosas Luzoni saarel, purskas 1991. aastal pärast seda, kui oli 600 aastat uinunud. Üle 800 inimese suri, kuid mitte otseselt purske tagajärjel, vaid peamiselt rahvarohketes evakuatsioonilaagrites haiguste tõttu.

Vaata videoid Bulusani purskest:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.