Zero waste joogitööstuses: džinni tootmisjäägist saab luua uusi tooteid

Liviko joogiarhitekt Hanna Kaur. Foto: Liviko

Liviko joogiarhitekt Hanna Kaur töötas välja maailmas uuendusliku tootmislahenduse, kus karastusjoogi tooraine saadakse džinni tootmisest üle jäänud kadakamarjade või ingverijuure destillatsiooni jäägist. Päris kadakamarjadest ja ehtsast ingverijuurest valminud käsitööjookide Re-Crafted Crafter’si tooraine tekib joogitootmises kohapeal.

Veel aasta tagasi läks džinni tootmisest üle jääv väärtuslik segu jäätmekäitlusesse, kuid nüüd antakse kadakamarjade ja ingverijuure ekstraktile uus elu. „Re-Crafted Crafter’si käsitööjookide ökoloogiline jalajälg on põhjapanevalt väiksem kui teistel jookidel, sest tooraine tekib tootmises kohapeal. Kasutame väärtuslikku toorainet kaks korda järjest. Esimesel korral on tulemuseks džinn, teisel korral karastusjook,“ selgitab joogiarhitekt Hanna Kaur – naine, kelle peamine ülesanne on välja töötada uute jookide kontseptsioone, retsepte ning peensusteni läbi mõelda seegi, kuidas jooke tööstuslikult valmistada.

„Juba aastakümneid edukalt eksportiva tootmisettevõttena oleme Livikos nüüd täiesti uudses rollis. Oleme hakanud peale toodete eksportima veel ka uuenduslikku ja keskkonnasõbralikku maailmavaadet,“ selgitab Hanna Kaur, kelle sõnul pakub uudne lähenemine džinni tootmisjäägile huvi ka teistele tootjatele üle maailma. „Kuna keskkond kuulub kõigile, siis ärisaladust sellest lähenemisest me teha ei saa ega taha,“ ütleb tehnoloogilisele uuendusele tulnud Liviko joogiarhitekt.

Kadakamarjade destillatsiooni protsessis kasutatakse toorainest ära 60 protsenti džinni valmistamiseks, 35% läheb Re-Crafted Crafter’s Junibeeri tootmiseks ja ainult viis protsenti protsessi jääkidest läheb nüüdsest jäätmekäitlusesse.

„Džinni tootmisjääkide hulk on uute toodete turule toomise järel oluliselt vähenenud. Töötame selle nimel, et leida ka teiste jookide taimsete jääkide ja maitsetaimede taaskasutamiseks väljundit. Teeme koostööd ka Fotografiska restoraniga, kes on leidnud mitmetele taimsetele jääkidele uue võimaluse oma menüüs,“ räägib joogiarhitekt.

Mahta ja Elfride inspireerisid

Tootmisinnovatsioonini viinud avastuse üheks ajendiks oli kogu maailmas juba kümnendi valitsenud džinnitrend ja Liviko enda käsitöödžinnid. Tänu klassikalise Crafter’s London Dry džinni ja värvimuutva Crafter’s Aromatic Flower džinni edule eksporditurgudel otsustas Liviko soetada senisest võimsamad destillatsioonikatlad. Nende Liviko endiste joogimeistrite järgi Mahtaks ja Elfrideks nimetatud katelde põhjalik analüüs avas toorainele sõna otseses mõttes teise võimaluse.

Pärast uute seadmete soetamist viisid Liviko tehnoloogid ja keemikud läbi laboratoorsed uuringud, et analüüsida destillatsioonis järele jäävat kadakamarja ekstrakti. „Destillatsiooni jäägi ehk džinni tootmisjäägi stabiilne kvaliteet ja rikkalik magus maitsepalett viisid mõtteni seda ekstrakti uuesti ära kasutada,“ räägib Hanna Rohegeeniusele.

Uudse tootmistehnoloogia väljatöötamise ideest kuni toote turule toomiseni läks ainult aasta. Alkoholivabad käsitööjoogid Re-Crafted Crafter’s Junibeer ja Re-Crafted Crafter’s Gingeroot on Liviko esimesed tootmisjääkidest valmistatud tooted.

Re-Crafted Crafters’i karastusjookide tootmise uuendusmeelsust ja erakordust märgati ka ühel prestiižseimal joogitööstuse innovatsiooni konkursil World Beverage Innovation Awards, kus Re-Crafted Crafter’s joogid jõudsid parima joogikontseptsiooni kategoorias finaali. Tänavusel Eesti joogifestivalil jõuti Re-Crafted Crafter’si karastusjoogid juba pjedestaali kõrgeimale astmele asetada. Re-Crafted Crafter’s karastusjooke valmib vaid limiteeritud mahus, sest tootmistsüklis ja mahus sõltutakse nõudlusest džinni järele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.