Koroonaviirus ohustab ka kaslasi, Tallinna Loomaaed karmistab nende hooldamise reegleid

Foto: Unsplash

National Geographicu teatel avastati New Yorgis asuva Bronxi loomaaia nelja-aastasel Malai tiigril koroonaviirus. Tallinna Loomaaia direktori Tiit Marani sõnul on siinsed kaslased terved, vähemalt pole haigusele viitavaid sümptomeid.

“Juba varem oli teada, et väikesed kassid, sealhulgas ka kodukass, võivad kanda viiruseid,” ütles Maran. “See aga, et suur kass võib nakatuda, paneb tõsiselt mõtlema. Nagu oli National Geographicu loos kirjas, hakatakse kiiresti uurima, millisel määral ohustatud liigid nakkuvad ja mida see nakkamine tähendab. Siin on rohkem küsimusi kui vastuseid.”

11 liiki kaslasi

Praegu on Tallinna loomaaias suurtest kaslastest esindatud Amuuri leopard, lõvi ja lumeleopard, väikestest näiteks manul ja karakal. Kokku on loomaaias kümme liiki kaslasi.

Selleks, et ei riskeeriks looma ega inimese tervisega, rakendatakse Marani sõnul kaslastega nüüdsest samu ettevaatusabinõusid nagu inimahvide ja naaritsate puhul: loomaaia töötaja kannab maski ja kindaid ning desinfitseerib enne ning pärast hoolealusega kokkupuutumist oma töövahendeid. Maran lisab, et loomulikult ei tohi haigena loomi talitada, see oli põhjuseks, mis Bronxi loomaaias tiigrid nakatusid.

Kuidas testida looma?

Tallinna loomaaed uurib, kuidas ja millisel määral oleks võimalik kaslasi testida. “See on täiesti tundmatu maa, aga meie vetarst hakkas igaks juhuks teistelt vetarstidelt uurima,” sõnas Maran.

Marani sõnul on võimalik loomalt võtta test ka ilma, et peaks teda uinutama: seda siis, kui loom on vastavalt treenitud ja laseb sabast vereproovi võtta. Tallinna loomaaias võtab selleni jõudmine veel aega. Kuigi loomade treenimisega alustati paar aastat tagasi ja on saavutatud ka edu, on Marani sõnul veel arenguruumi.

Sümptomeid pole

See, millisel määral koroonaviirus kaslast ohustab ja kas loom võib sellesse surra, pole teada. “Ta jääb haigeks, tal on köha ja aevastab, aga me ei tea veel, kas see tähendab ka letaalsust. Aga risk on olemas,” sõnas Maran ja lisas, et hommikul vetarstilt uurides selgus, et looma kaslastel pole koroonaviirusele viitavaid sümptomeid, näiteks nohu, samuti nad ei aevasta. “Probleemi ilmselt pole. See aga ei tähenda, et peaks tähelepanu lõdvendama.”

Rohegeenius kirjutas eelmisel nädalal, et kõigil primaatidel ehk esikloomalistel on oht nakatuda koroonasse. Tallinna loomaaias elab 11 liiki primaate – kümme ahvilist ja üks leemur. Mitmed neist liikidest on looduses ka koroonaviiruseta ohustatud. Šimpansid on väljasuremisohus, pintšetamariinid ja kirileemurid on liigina kriitilises seisus. Lisaks primaatidele on viirus nakkav ka tuhkrule ja ilmselt ka talle väga lähedasele Euroopa naaritsale.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.