Zoo

Pesitsevad piiritajad peatasid Otepääl koolimaja lammutustööd

Pesitsev piiritaja on seisukohal, et ehitustegevus Otepääl ei sobi tema plaanidega.Foto: Shutterstock

Keskkonnaamet andis nii OÜ-le Mapri Ehitus kui ka Otepää vallale korralduse mitte lammutada Puka vana koolimaja lindude pesitsemise ajal, kirjutab Lõuna-Eesti Postimees. 

Ettekirjutuses tööde peatamiseks on märgitud, et 10. ja 15. juunil laekus keskkonnaametile kaebus lammutamise kohta lindude pesitsusperioodi ajal Valgamaal Pukas. «18. juunil kontrollisime teadet lammutatava Puka koolimaja kohta, kus teataja sõnul pesitsesid pääsukesed,» ütles keskkonnaameti loodushoiutööde büroo spetsialist Tarmo Evestus.

Tema sõnul selgus kohapeal, et vanas koolimaja hoones oli alustatud lammutustöid. Selle käigus oli eemaldatud kolmandal korrusel mitu akent ja aknalauda, kust tulid välja piiritajate pesad. Evestus selgitas, et piiritajad on suluspesitsejad, kelle peamised pesitsuskohad on õõnsustes või hoonete pragudes. Kolme eemaldatud koridori akna alt tuli välja ja jäi avatuks vähemalt viis piiritaja pesa.

«Piiritajad olid ehitustöödest ja inimestest häiritud. Seetõttu vaatlesime neid vargsi eemalt, et nende segamist vältida,» sõnas spetsialist. «Lammutustööde ajal olid piiritajad ka pesalt ära käinud, mil pesades oli näha mune – seega olid linnud haudumise lõppjärgus. Hauduvad linnud lahkuvad häirimata oma pesalt harva.»

Evestus tuvastas piiritajate pesitsuskohti ka alumiste korruste akende all. Kokku pesitseb lammutatavas koolimajas kuni 20 paari piiritajaid. Lisaks sobivad akende alused pesitsemiseks ka varblastele ja linavästrikele, kuid kontrolli käigus ühegi teise linnu asustatud pesa ei leitud, sõnas ta Lõuna-Eesti Postimehele. 

«Selliseid juhtumeid, kus lammutatakse hooneid ja selle käigus avastatakse pesitsevad linnud, ei ole üldiselt sagedased. Enamasti on aga suuremates hoonetes lindude pesad olemas,» lisas Evestus. «Mõnel korral on ette tulnud juhtumid, kus remonditööde käigus tuleb hoone voodri vahelt välja nahkhiirte poegimiskoloonia ja siis tuleb remonditööd mõneks ajaks edasi lükata – kõik nahkhiired on Eestis looduskaitse all.»  

Keskkonnaameti teatel tuleb lammutustööd peatada 10. augustini. Samas palub amet vältida liikumist hoone kolmandal korrusel 15. juulini, kuna seal asuvad piiritajate pesad on varjamata ja käes on pesitsemise kõige tundlikum aeg. Ettekirjutuses on kirjas, et hoone teisel ja esimesel korrusel on lubatud mööblit kolida ja teha väiksemahulisi lammutustöid siseruumides.

Otepää valla ehitus- ja planeerimisteenistuse juhataja Kalev Kepp kinnitas, et lindude pesitsemise ajal koolimaja ei lammutata. «Osalised lammutustööd võivad lükkuda septembri alguseks,» märkis ta. «Õppeaasta algus aga sellega edasi ei lükku, koolitöö algab ikka õigel ajal.»

Mapri Ehitus ehitab Pukas uut koolihoonet, mille valmimine on lõpusirgel. L-kujuline maja ehitatakse olemasoleva võimla lõuna- ja idaküljele. Kooli projekteerimis- ja ehitustööd lähevad maksma 1 975 617,60 eurot. Töödeks on saadud toetust koolivõrgu korrastamise programmist. Vana, nõukogudeaegne koolimaja lammutatakse ja vallavalitsuse teatel tuleb selle asemele haljasala.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.