Eesti vertikaalfarm kasvatab vitamiinirikast supertoitu, ja seda täielikult ilma mullata

Viimsi sisefarmi ruumides on mõnusalt niiske troopiline õhk, palju valgust ja rohelust.Foto: Virgo Haan

Viimsis tegutsev Rohefarm leidis viisi, kuidas kasvatada kohalikku supertoitu jätkusuutlikult, aasta läbi ning ilma mullata. Käisime uurimas, kuidas valmivad tervislikud võrse- ja beebisalatid ning kuidas saame kõik neile hoogu juurde anda, et näeksime tulevikus poelettidel rohkem kodumaist värsket toitu. 

Innovaatiline lähenemine

Viimsi sisefarmi ruumides on mõnusalt niiske troopiline õhk, palju valgust ja rohelust – Rohefarm on kasvatanud seal juba poolteist aastat aeropoonilisel taimekasvatusmeetodil tervislikke võrse- ja beebisalateid. 

Mulda selleks ei kasutata – taimede juured on õhus, omandades toitained veepõhisest lahusest. Tulemuseks on tervislikud madala kalorisisaldusega võrse- ja beebisalateid, mis on võrreldes küpse taimega kuni 40 korda tervislikumad, kõrgema toiteväärtuse ja vitamiinisisaldusega, ning mis peamine – väga maitsvad! 

Võrse- ja beebisalatid on võrreldes küpse taimega kuni 40 korda tervislikumad, kõrgema toiteväärtuse ja vitamiinisisaldusega.Foto: Virgo Haan

Keskkonnasõbralik meetod

Võrreldes traditsioonilise põllumajandusega kasutab Rohefarm vähem vett, on tänu transpordikulude kokkuhoiule keskkonnasõbralik ning täielikult pestitsiidivaba. Võrsed kasvavad orgaanilistest GMO-vabadest seemnetest ning saak lõigatakse juba paari päeva möödudes ehk kohe, kui taimedel esimesed pisikesed lehed valmivad. 

Üks Rohefarmi peamisi eesmärke on pakkuda kohalikku värsket toitu, et vähendada turul importsalatite osakaalu. Imporditavates salatites kaob kiirelt vitamiinisisaldus, mis tähendab et kui salat lõpuks meie lettidele jõuab, on üle poole vitamiinidest kaduma läinud. Näiteks lehtsalati puhul väheneb C-vitamiini sisaldus nelja päevaga lausa neli korda.   

Väljakutsed põllumajanduses

Rohefarmis kasutatav aeropooniline taimekasvatusmeetod aitab seista silmitsi ka mitmete ees seisvate põllumajanduslike väljakutsetega. Eesti Maaülikooli professori Ülo Niinemetsa sõnul seisneb üks olulisemaid probleeme selles, et põllumajanduseks sobivat maad jääb aina vähemaks, kuid näljaseid suid tuleb üha juurde. Kuna aeropooniline meetod vajab kordades vähem maad ja mullaga põllumaad ei vaja üldse, võib see aidata probleemi seljatada.

Rohefarmis kasutatav aeropooniline taimekasvatusmeetod aitab seista silmitsi ka mitmete ees seisvate põllumajanduslike väljakutsetega.Foto: Virgo Haan

Ka sina saad kaasa aidata!

Edasi on Rohefarmil plaanis suurendada turul kodumaise toidu osakaalu ning pakkuda värskeid salateid võimalikult väikese keskkonna jalajälje ning kättesaadava hinnaga. Plaani täide viimiseks alustas Rohefarm augusti lõpus ka ühisrahastusplatvormil Fundwise kampaaniaga, et ehitada viie aastaga kuni 66 tuhat ruutmeetrit kasvupinda, millega saaks katta 10% Eesti tarbija vajadusest aastas.

Fundwise’i kaudu loodab Rohefarmi meeskond leida kaasmõtlejaid, kes tahavad anda enda panuse taimekasvatuse tulevikku. Kampaaniaga loodetakse koguda kuni 200 500 eurot ning panustada saab minimaalselt 20 eurot. Igale investorile on pakkumisel on 4,65 kuni 8,91% ettevõttest.

Ühisrahastuskampaania kestab 22. oktoobrini – lisainfot kampaania ning Rohefarmi toodete ja vertikaalpõllumajanduse kasulikkuse kohta leiad nende kodulehelt

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.