Selektor Insenerid OÜ juhid Richard Viies ja Andrus Aaviste rõhutavad veendunult, et ehitusuuringute tellimine nende ettevõttest on nutikas valik.
Uuringute abil saab vajalikku teavet nii hoone kasutusotstarbe planeerimiseks, projekti koostamiseks kui ka ehituse eelarvestamiseks. Selektor Insenerid OÜ pädevate ekspertide teadmispõhised soovitused aga tagavad, et tehtud otsused on usaldusväärsed ja vastavad nii tehnilistele nõuetele kui ka kliendi eesmärkidele.
Vastutustundlik ehitus
Vastutustundlikkus keskkonna- ja sotsiaalküsimustes on tänapäevases ehitussektoris kaalukas argument. Ehitusprojektid mõjutavad mitte ainult majandust, vaid ka keskkonda ja kogukonda. Seetõttu tuleb iga otsus teha hoolikalt ja vastutustundlikult.
Uute arenduste ja ehitiste puhul on selge, et need on sageli energiatõhusamad ning kohandatud konkreetsetele kasutuseesmärkidele. Siiski ei saa alahinnata uute ehitiste ehitamise mõju keskkonnale. Ehitusmaterjalide tootmine on kulukas ja see mõjutab otseselt loodusressursse. Lisaks on ehitusprotsessid ise energiakulukad ja tekitavad jäätmeid.
Ehitustööstus seisab silmitsi küsimusega, kuidas leida tasakaal arenduste vajaduste ja keskkonnamõjude vahel. Üks lahendus, mida üha rohkem hinnatakse, on olemasolevate ehitiste taaskasutus. Olemasolevate ehitiste uues kontekstis kasutamine vähendab otseselt uute materjalide vajadust, mis omakorda kahandab nende tootmisest ja transpordist tulenevat keskkonnamõju.
Täiesti omaette tähtsusega on ajalooliselt väärtuslike hoonete säilimine ning kasutusvõimalused kogukonna poolt. Nende säilitamine ja taaselustamine annab kogukonnale midagi enamat kui lihtsalt majanduslikku kasu. See loob sideme ajaloo ja tänapäeva vahel, pakkudes samal ajal keskkonnasäästlikku lahendust.
“Teadlikud otsused algavad faktidest – Selektori mitmekülgsed ehitusuuringud annavad teadmise.”
Andrus Aaviste
Teadlikud omanikud on tajunud mitukümmend aastat kasutuses väljas ja eelnevalt konserveeritud hoonete kasutuselevõtmise praktilisust, kuna konstruktsioonides kasutatud tarindite elemendid omavad ehituslikku väärtust, lisaks keskkonnasääst. Selliste hoonete konstruktsioonid on sageli endiselt heas korras ning nende uuesti kasutuselevõtt on majanduslikult ja keskkonnale kasulik. Ümbritsevad kommunikatsioonid ja infrastruktuur muudavad nende uuesti kasutuselevõtu lihtsamaks ja odavamaks.
Ehitussektoris kaasneb iga otsusega suur vastutus. Otsuseid tuleks teha teadlikult ja teadmispõhiselt, et tagada ohutus ning leida parim lahendus keskkonnale, kogukonnale, majandusele, sh ajaloolise pärandi väärtust arvestades. Siin tulevadki appi ehitusuuringud, mis annavad otsuste tegemiseks vajalikku teavet. Uuringud aitavad mõista, milliseid lahendusi on kõige otstarbekam kasutada ning kas konstruktsioonielementide tugevusvaru vastab kavandatava kasutuse elueale.
Erasektor keskendub sageli kogukonna vajadustele ja majanduslikule kasule, mis muudab erasektori otsused kiireks ja paindlikuks, sest nad kohanduvad kiiresti muutuva turu ja nõudlusega. Riigisektoris on aga paindlikkuse saavutamine raskem, sest poliitilised kokkulepped ja koalitsioonid võivad otsuseid pidurdada, näiteks kui muutus mõjutab poliitilist stabiilsust ja erakondade püsimajäämist.
“Kestlik mõtteviis ühendab arhitektuurse pärandi ja tänapäevased arendusmeetodid.”
Richard Viies
Ka siin tulevad appi ehitusuuringud, mis pakuvad teadmispõhiseid lahendusi. Uuringud annavad planeerimise, projekteerimise ja ehituse etapis usaldusväärseid andmeid. Näiteks aitab konstruktsioonide uuring hinnata, kas hoone konstruktsioonid vastavad nõutud elueale ja kasutusohutusele. Ajaloolised ja viimistluskihtide uuringud selgitavad algupäraseid lahendusi ning valikuid, kaardistavad ja säilitavad originaalseid elemente, samuti annavad projekteerimisele vana ja uue sidumise sisendeid.
Uuringud aitavad mõista algupäraseid ehitusmeistrite ehituslahendusi ja materjale. See võimaldab hoida ajaloolist autentsust ja väärtust. Uuringuid teevad riiklikult nõutavate ja erinevate kutsete andjate tõendatud pädevustega eksperdid.
“Teadmispõhine lähenemine on vastutustundliku ehituse võti.”
Andrus Aaviste
Ekspertide haridus, täiendusõpe ja praktilised kogemused garanteerivad uuringute kõrge taseme. Kui otsused põhinevad akadeemilisel ja praktilisel teabel, on neid kergem ellu viia, sest tulemusi saab usaldada. See omakorda annab otsustajatele kindlustunde, et nende valikud on parimad nii majanduslikult, keskkondlikult kui ka sotsiaalselt.
Teadmispõhine lähenemine aitab hoida keskkonda ja säästa ressursse ning toetab kogukondade ja regionaalset arengut. Lammutamise asemel hoonete taas kasutus on parimaid näiteid sellest, kuidas vanu lahendusi saab rakendada uute vajaduste jaoks, olles samal ajal vastutustundlik ja säästlik.
SELEKTOR INSENERID
Pärnu mnt. 186, Tallinn
+372 6613 925
selektor@selektor.ee