Kas kohvi joomise harjumused saab muuta teadlikumaks ja keskkonnasõbralikumaks?

Ükskõik kui väike on keskkonnasõbralikkuse suunas astutud samm, mille oma kohvirituaali sisse viid, aitab see midagi maailmas muuta.Foto: Shutterstock

Inimesed on muutumas üha teadlikumaks sellest, mida tarbitakse, kuidas harjumused võivad planeeti mõjutada ja kuidas ebavajalikest asjadest vabaneda. Alates ümbertöötlemisest kuni alternatiivsete valikuteni töötame kõik ühe väga olulise eesmärgi nimel – vähendada jäätmeid ja aidata nõnda planeeti.

Kuna kohv on paljudele meist igapäevane kaaslane (British Coffee Association väidab koguni, et see võib olla kõige populaarsem jook maailmas, mida juuakse iga päev umbes kaks miljardit tassi), on oluline arvestada keskkonnamõjudega.

Tutvu mõne lihtsad sammuga, mida saad teha, et näidata, et hoolid loodusest ja meie planeedist.

Kodus kohvi valmistamine võib olla nutikas valik

Pole saladus, et tõelised kohviarmastajad ei pea vastu päevagi ilma tassita kohvita, mõnikord kahe või isegi kolmeta! Kui kuulute nende hulka ja saad kofeiinivajaudse rahuldatud kohalikus kohvikus või tellid joogi kusagilt kaasa, tekitad iga kord jäätmeid pabertopsi ja plastkaane, ühekordse lusika ja ühekordsete suhkrupakkidega.

Kui teie valitud jook on üldiselt jääjook, näiteks Frappuccino või jäätee, serveeritakse neid tõenäoliselt plastikust valmistatud tassis. Selline igapäevane kohvirutiin ei ole keskkonnasõbralik ja on lisaks ka üsna kulukas. 

Alternatiivina võiks investeerida kodus kasutatavasse kohvimasinasse ja valmistada kohvi kodus. Olenevalt vajadustest, nagu näiteks päevas tarbitav kohvikogus ja valmistatavad joogid, saad valida täisautomaatse, poolautomaatse (tuntud ka kui espressomasinad) või kapselmasina vahel, mis töötab taaskasutatavate kapslitega.

Veendu, et valid endale sobiva seadme ja hakkad seda ka kasutama, sest lihtsalt köögis tolmu kogudes pole uhkest aparaadist just palju kasu. Kohvimasina omamine ei anna mitte ainult rõõmu joogi värskelt ja mugavalt kodus valmistamisest, vaid aitab ka rahakotti pikemas perspektiivis õnnelikuna hoida ning tekitab vähem pakendijäätmeid. 

Paranda kohvi kaasavõtmise harjumusi

Kui sa ei saa veel kohvimasinasse investeerida või jood kohvi vaid aeg-ajalt ja eelistad seda mugavusest, sotsiaalsel või mõnel muul põhjusel hankida kohalikust kohvikust, saad igapäevases rutiinis teha mõningaid nutikaid valikuid, et muuta see vähem raiskavaks.

Valmistu turgutavaks kohvidoosiks ja võta kohvipoodi kaasa korduskasutatav kohvikruus ning palu baristal valada kohv säästvasse nõusse, mitte ühekordsesse tassi. Korduskasutatavad tassid on eriti olulised, kuna ühekordselt kasutatavate tasside valmistamisel ei saa tarvitada taaskasutatud paberit, sest ringlusse võetud paberimassi suhtes kehtivad ranged piirangud, kui see puutub kokku toidu või jookidega. Lisaks ei ole taaskasutatud paber piisavalt tugev, et hoida vedelik kuumana.

Lisaks planeedi aitamisele võib korduskasutatavast tassist saada ka moekas aksessuaar – neid on erinevates värvides ja kujundustes, nii et saad valida midagi, mis sobib hästi just sinu stiili ja isikupäraga. Võid neid soetada ka paar tükki.

Kui aga unustasid tassi kaasa võtta, aga vajad tõesti kiirelt kofeiini – palu baristal serveerida jook keraamilises kruusis ja istu mõneks minutiks maha, et seda nautida. Või võta vähemalt taaskasutusse ühekordselt kasutatava tassi kaane, mis on valmistatud plastikust, sest ümbertöötlemata plasti lagunemiseks kulub sadu aastaid.

Pea meeles – tassi ennast ei saa taaskasutada, kuna selle sees on õhuke plastvooder. 

Kohvipaks ei pea maanduma prügikastis 

Kodus kohvi valmistamisel tekib paratamatult hunnik kasutatud kohvipaksu, mis tuleb ära visata. Aga see ei pea sugugi maanduma prügikastis!

Kohvipaksu kasutamiseks on mitmeid viise. Valmista oma kehale näiteks aromaatne ja noorendav kohvikoorija. Nii säästad veidi raha ja väldid täiendavat plastpakendit. Kohvipaks üksi on nahale üsna karm, nii et pead selle segama kehaõli või lihtsalt kookosvõi või õliga köögikapist. Täiendava aroomi saamiseks võid lisada tilga oma eeterlikku õli, kuid võid jätta seelle ka tegemata – lõhnab imeliselt kohvi järele niisamagi. See pole mitte ainult suurepärane võimalus surnud naharakkudest vabanemiseks, vaid ka päris äratav segu! 

Kohvipaks on ka väga toitev, nii et saad valmistada sellest ka taimeväetist. Kohvipaksus on ligikaudu 1,45% lämmastikku ning see sisaldab ka magneesiumi, kaltsiumi, kaaliumi ja muid mineraalaineid. Tegelikult on kohvipaksuga väetamine väga lihtne – võid seda kraapida mulla ülemisse paari sentimeetrisse või puistata mullakihi peale.

Kasutatud kohvipaksu pH on tegelikult peaaegu neutraalne, nii et see ei häiri mulla happesust. Peale selle, et varustate oma aiamulda toitainetega, võid nii kassid taimedest eemale hoida, sest neile üldjuhul ei meeldi kohvipaksu lõhn ja see pnaeb neid vältima aia kasutamist liivakastina. 

Ükskõik kui väike on keskkonnasõbralikkuse suunas astutud samm, mille oma kohvirituaali sisse viid, aitab see midagi maailmas muuta. Olenemata sellest, kas otsustad kaasavõetava kohvi lõplikult vahele jätta ja juurutada oma köögis kohvijaama koduseks pruulimiseks, valid korduskasutatava tassi tarvitamise, kui lähed kohalikku kohvikusse või lihtsalt annad kasutatud kohvipaksule teise elu – see kõik vähendab kohvinautimisega kaasnevat jäätmeteket ja tagab, et planeet oleks puhtam.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.