Lindström peovaipadest: ka punased vaibad väärivad uut elu

Lindström pakub klientidele nii traditsioonilisi punaseid peovaipu kui ka elegantsemaid disainvaiba lahendusiFoto: Lindström

Jälgides pidulikul sündmusel punasele vaibale astujate tähesära, ei liigu meie mõte enamasti sellele, mis saab vaibast pärast pidu. Glamuurse ürituse põrandalt rändavad ühekordsed iluvaibad aga paraku sageli põletusahju või prügimäele, põhjustades suurt keskkonnakoormust.

Tekstiilirendi ettevõtte Lindström Baltikumi asepresidendi Kadrian Jaagund-Ratasepa sõnul tuleks seetõttu ühekordsetest vaipadest igal juhul hoiduda.

“Ka kõige peenemateks punase vaiba sündmusteks on tegelikult võimalik rentida korduvkasutatavaid vaipu, mis püsivad tänu korralikule hooldusele puhtad ja terved. Kuigi ühekordset vaipa oleks väga lihtne ümber töödelda ja sellele uus elu anda, siis tegelikkuses tehakse seda haruharva. Lindström on aga teinud juba väga suuri edusamme tekstiilide taaskasutuse valdkonnas – oleme leidnud lahendusi, kuidas anda ümbertöötlemisega uus elu ka rendivaipadele,” sõnas Jaagund-Ratasepp.

Korralik vaip on vastupidav

Erinevalt punastest peovaipadest, mille ainus roll on võimaldada inimestel loetud tundide jooksul pidulikult sündmusele saabuda, on enamikel vaipadel täita palju tähtsamad ülesanded – kaitsta põrandat, summutada heli ning hoida põrandapindadel puhtust. Seetõttu koosnevad korralikud ja vastupidavad vaibad kolmest kihist: kummist aluskattest, lõngasegust ja neid kahte ühendavast vahekihist.

“Vaibad, mis tervitavad külastajaid näiteks toidukaupluste ukse ees, peavad toime tulema iga päev tuhandete jalapaaridega. Need saavad märjaks, taluvad ukse ees seistes pidevat temperatuuri kõikumist, aitavad püüda kinni tänavalt tulevat pori, graniitkillustikku, liiva ja palju muud. Sellegipoolest suudab meie meeskond anda korraliku regulaarse puhastuse ja hooldusega vaipadele aastatepikkuse eluea,” rääkis Lindströmi juht.

Tema kinnitusel on korduvkasutatav rendivaip nii sündmustel kui ka mistahes tööruumides igal juhul keskkonnasäästlikum variant kui uue vaiba ostmine ja selle äraviskamine. Isegi kui õhukest rullvaipa õnnestub kasutada mitmel üritusel, ei suuda vaibatarnijad üldjuhul vaipu korrektselt hooldada ning nende elutsükkel jääb korralikest rendivaipadest kümneid kordi lühemaks.

Lindströmi standardkollektsiooni vaibad on valmistatud 75% ulatuses ümbertöödeldud nailonkiududestFoto: Lindström

Teekond täiusliku tekstiiliringluseni

Mis saab aga Lindströmi rendivaipadest, kui need on juba kasutamiseks liiga kulunud?

Lindströmi Baltikumi asepresidendi sõnul on ettevõte leidnud pea kõigile oma tekstiilidele keskkonnasäästlikud lahendused nende ringlusesse võtmiseks ning esimesed võimalused on leitud ka vaipade ümbertöötlemiseks.

“Taaskasutasime ülemöödunud aastal 68% oma tekstiilijäätmetest, kusjuures tööriiete ja kätekuivatusrullide puhul on see protsent juba üle 83% ning hotelli– ja restoranitekstiilide puhul ligi 100%. Kuna aga vaip on mitme materjali kombinatsioon, on selle ümbertöötlemine ja taaskasutamine palju keerulisem,” rääkis Jaagund-Ratasepp, kelle sõnul on praegu suurim väljakutse kokkumiksitud materjali eraldamine.  

Keskkonnasäästlike vaibakollektsioonide osas on Lindström jõudnud esimese suurema verstapostini – kõik disainvaibad on valmistatud 100% taaskasutatud lõngast. Keerulisem ülesanne on tavavaipade jätkusuutlikumaks muutmine, kuid jõudsad arengud on siingi toimumas.

Alates möödunud sügisest valmistab Lindström standardkollektsiooni vaibad 75% ulatuses ümbertöödeldud nailonkiududest. Kõikide standardvaipade vahetus uute ja keskkonnasõbralikumate vastu toimub järk-järgult. Üleminekuaeg on mõistlik, kuna kasutuselolevate sadade tuhandete vaipade korraga kõrvaldamine toodaks meeletus koguses prügi ja hoopis koormaks keskkonda.

2024. aastal käivitub ka teine uuendus – vaipade valmistamisel hakatakse kasutama 15% ulatuses ümbertöödeldud ftalaadivaba kummi, mis on samuti oluline samm tervise- ja keskkonnasäästu suunas.

Üks suurimaid väljakutseid on aga oma elu ära elanud vaipade ümbertöötlemine selliselt, et vanast nailonist saaks uus nailon ja kasutatud kummist uus kumm. Jaagund-Ratasepa sõnul on Lindström saanud esimestest vaiba ümbertöötlemise katsetustest kindlust, et vaid loetud aastate pärast suudab ettevõte anda kõikidele rendivaipadele uue elu.

“Näiteks oleme leidnud koostööpartnerid, kelle abiga on osa vaipu lihvitud graanuliteks, mida saab kasutada golfisimulaatorite ja jalgpalliväljakutse täidismaterjalina, aga ka vibratsiooni tõkestavate mattide ja paneelide valmistamisel. Tükeldatud porivaip on osutunud heaks täitematerjaliks ka toodetes, millega tagatakse põrandate ja seinte heliisolatsioon,” kirjeldas ta erinevaid taaskasutuse võimalusi.

Jaagund-Ratasepp avaldas lootust, et kiired arengud tekstiilivaldkonnas ja tihe koostöö teaduspartneritega lubab jõuda juba paari aasta jooksul selleni, et põletamisele ei läheks ükski Lindströmi vaip. “Oleme teekonnal lahenduseni, mis võimaldaks kasutada vanade vaipade materjali uute vaipade tootmiseks. Usun, et tulemus ei lase end enam kaua oodata,” sõnas Lindströmi juht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.