Miks on puit keskkonna vaatest üks maailma paremaid ehitusmaterjale?

Seda, et metsad püüavad kahjulikku süsihappegaasi, teab praktiliselt iga inimene. Kuid kas teadsid, et tegelikult talletab puit endasse CO2 ka peale seda, kui metsas puu maha on võetud?

Puit on ajalooliselt üks pikema kasutusajaga materjale, millest on inimesed oma kodusid ehitanud juba aastatuhandeid. Puit on keskkonnasõbralik, taastuv ja taaskasutatav materjal, mida praegusel hetkel ehitussektoris selgelt alahinnatakse.

Lisaks süsiniku talletamisele räägib puidu kasuks ka asjaolu, et kuna puidul on poorse struktuuri tõttu suhteliselt madal soojusjuhtivus, on võimalik ainuüksi konstruktsiooni geomeetriaga võimalik hoone soojuspidavusele kaasa aidata.

Puit on keskkonna vaatest üks paremaid ehitusmaterjale

Möödunud aasta oktoobris andis Soome puidufirma Metsä Wood Tallinnas, Eesti Kunstiakadeemia ja Garage 48 koostööl korraldatud puidu häkatonil Future of Wood Eesti tootearendusmeeskonnale Team 99 välja auhinna mooduli disaini eest, milles kasutati uudseid võtteid puidust liidete tegemiseks. Võidumeeskonna liikme Priit Reinpõllu sõnul seisneb puidu laiema leviku peamine pidur ilmselt uskumustes.

“Kui ehitusplatsil betooni valatakse või teraskonstruktsioone monteeritakse, siis esmapilgul olulist kahju keskkonnale justkui ei teki, kuid see ainult tundub nii,” sõnas ta. “Peamiste ehitusmaterjalide – terase ja tsemendi – tootmine toimub kuskil eemal, avalikkuse vaateulatusest väljas. Tegelikult on nende ressursside saamiseks vaja kaevandada maad ja edasiseks töötlemiseks kulutada arvestataval hulgal energiat.”

Puidu kui materjali tootmine seisneb aga metsa kasvatamises, mille käigus seotakse õhust süsihappegaasi ja toodetakse hapnikku. Lisaks jätkab puit süsiniku sidumist ka peale seda, kui metsas puu maha võetakse – näiteks üks puidust taburet seob 8,64 kg CO2 ehk 55 kilomeetri jagu ühe sõiduautoga sõitmist.

“Võttes arvesse, mis kliimaga üldisemalt toimub, tuleb ehituses puidu kasutust tõsta, et vähendada inimtegevuse tagajärjel tekkivat keskkonnajalajälge,” lausus Reinpõld. Häkatonil pälvis Reinpõllu meeskond auhinna puidust modulaarse kõrghoone disaini eest. “Kuigi vormilt võivad kõrghooned tunduda vastuolulised, on linnaruumi kontekstis ruumikasutuse seisukohast tegemist üsna säästliku ja efektiivse lahendusega,” selgitas ta.

Ehitussektoris puuduvad piisavad teadmised

Metsä Woodis töötavad soomlased on puidu kui ehitusmaterjali hüvedest juba ammu aru saanud ning käivitanud seetõttu projekti, mille eesmärgiks on koguda ja jagada teadmisi puitehitiste kohta. “Kogu idee seisneb selles, et tahame panna inimesi puidust ehitamise alaseid ideid ja lahendusi looma ja jagama, et neid saaks tulevikus kasutada või edasi arendada,” rääkis Tuukka Kyläkallio, kes oli häkatonil Metsä Woodi poolt mentoriks.

Üheks põhjuseks, miks puidust ehitamine täna veel eriti populaarne pole, ongi otseselt oskusteabe puudumisega seotud. “See on üldtuntud probleem, et selle valdkonna kohta puudub piisav teave, või kui need teadmised olemas ongi, siis sageli piiratult, näiteks ühe ettevõtte või riigi piires,” selgitas Kyläkallio.

Selleks, et puidust ehitamine ei jääks tulevikus teadmiste puudumise taha, on Metsä Wood käivitanud platvormi nimega Open Source Wood. Veebikeskkonnas saavad disainerid ja arhitektid loodud lahendusi jagada ning teiste omi täiesti tasuta vaadata ja kasutada. Kõige uuendusmeelsemaid lahendusi autasustab Metsä Wood omalt poolt rahaliste preemiatega, et sedasi disainereid motiveerida.

“Kahjuks ei ole selle sektori kultuur veel päris ideede jagamiseks valmis, üsna raske on panna inimesi oma ideid ja jooniseid jagama. Me üritamegi seda muuta. Millegi jagamine ei tähenda, et tegu peab olema absoluutselt kõige parema võimaliku lahendusega – algse idee jagamine aitab elavdada arutelu, mille alusel saab juba lahendusi edasi arendada,” selgitas ta.

Moodulitest ehitamisel on hulgaliselt hüvesid

Tänaseks on mitmed platvormil jagatud lahendustest juba reaalselt Metsä Woodi ja firma partnerite poolt kasutusel. Tulevikus on eesmärk siiski see, et platvormil jagatud ideedest saaksid kasu lõigata kõik, kel vähegi puithoonete ehitamise vastu huvi. Puitmoodulitest ehitamise puhul on lisaks ehitamise lihtsusele – üks disain toimib igal pool – suureks plussiks just keskkonnasõbralikkus.

Team 99 võidutöö, puitmoodulitest kõrghoone disainis on arvesse võetud just ehitamise protsessi ennast. “See hoone on kavandatud juba olemasolevasse linnaruumi, mistõttu on väga oluline ka ehitamise kui protsessi enda kontseptsioon ehk lihtsalt öeldes tehases eelnevalt valmis tehtud moodulitest ehitamine,” selgitas Reinpõld.

“Piiratud territooriumi ja transpordiühendustega alal ei ole tihti kohapeal ehitamiseks vajaliku materjali ja tehnika paigutamiseks ruumi. Lisaks on platsil ehitamine aeglasem ja riskantsem, kuna rolli hakkab mängima ka ilm,” lisas ta. Kasutades ehitades aga varem valmistatud mooduleid, säästetakse nii aega kui ka keskkonda, kuna tekkinud materjalijäägid saab kohe ära kasutada.

“See kõik omakorda tähendab, et linnakeskkonnas tekitatakse vähem heli- ja visuaalset müra ning ehitised valmivad kiiremini,” sõnas ta.

Loe Metsä Woodi toimetustest rohkem siit: Metsä Wood Facebookis!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.