Scan4Chem: muudame tooted koos ohutumaks!

Scan4Chem on nutitelefonirakendus, millega saavad tarbijad skannida poes toote vöötkoodi ja küsida teavet selle kohta, kas toode sisaldab väga ohtlikke aineid. Foto: Scan4Chem

Äsja sai alguse üleeuroopaline võistlus, mille eesmärk on julgustada tarbijaid küsima tootjatelt ohtlike ainete sisalduse kohta nende toodetes, kasutades uudset äppi Scan4Chem. 

Mis on Scan4Chem?

Scan4Chem on nutitelefonirakendus, millega saavad tarbijad skannida poes toote vöötkoodi (või sisestada koodi või toote nime käsitsi) ja küsida teavet selle kohta, kas toode sisaldab väga ohtlikke aineid. 

Tooted, mida iga päev kasutame, võivad sisaldada paraku kahjulikke aineid, millel on sageli tõsine mõju nii meie tervisele kui keskkonnale. Näiteks sisaldavad mitmed plasttooted kahjulikke plastifikaatoreid, tekstiilides võib leiduda ohtlikke värvaineid ja mööblis ning elektroonikaseadmetes võib olla tervisele kahjulikke leegiaeglusteid. 

Euroopa Liidu REACH-määrus annab aga tarbijale õiguse müüjalt või tootjalt teada saada, kas toode sisaldab väga ohtlikke aineid. Tarnija on seadusest tulenevalt kohustatud tarbijat nõudmisel teavitama, kui toode sisaldab väga ohtlikku ainet üle 0,1 massiprotsendi. 

Kas teadsid, et… 

Keskmise ahelaga klooritud parafiine (MCCP) lisatakse plastidele plastifikaatoritena ja leegiaeglustitena. Need on väga püsivad ja võivad koguneda inimeste ning loomade kudedesse. Kemikaalid on väga mürgised ka vees elavatele loomadele.

Bisfenool A-d (BPA) lisatakse plastile jäikuse ja kuumataluvuse suurendamiseks. BPA kahjustab viljakust ja hormoonsüsteemi. Sellel on organismis östrogeenisarnane toime ning võib mõjutada negatiivselt loote ja väikelaste arengut.

Ohtlikke aineid peitub seal, kus me neid ei ootaks, näiteks aiatööriistades ja -materjalides. Hiljutises uuringus lasi Saksa keskkonnaorganisatsioon BUND sõltumatus laboris testida aiandustooteid, nagu kindad ja aiajalatsid. Toodetest avastati ohtlikke aineid, nagu ftalaadid, BPA ja keskmise ahelaga klooritud parafiinid (MCCP).

Ka pehmest plastist valmistatud tooted, nagu plätud või ujumisrõngad võivad sisaldada probleemseid plastifikaatoreid. Näiteks ftalaadid, mis võivad mõjutada viljakust ja/või kahjustada loodet. Paljude plastifikaatorite puhul on kindlaks tehtud, et need põhjustavad inimeste ja loomade hormoonsüsteemi häireid. 

Tooted ohutumaks!

Scan4Chem rakendust on üle Euroopa alla laaditud juba üle 90 000 korra ja see pakub väga ohtlike ainete alast teavet enam kui 8,5 miljonile tootele. Võistlusel osaledes saad anda oma panuse ohutuma kaubavaliku loomisel. 

Neli lihtsat sammu, kuidas võistlusel osaleda:

  1. Loosis osalemiseks laadi Google Play-st või AppStore-st alla tasuta mobiilirakendus Scan4Chem.
  2. Skanni rakenduse abil vähemalt viit erinevat toodet. Selleks sobivad nt tekstiil, kingad, spordikaubad, mööbel, mänguasjad või elektroonika (rakendus ei hõlma kosmeetikat, toiduaineid ega kodukeemiat, sest need on eraldi reguleeritud). 
  3. Kui rakendus ei tunne skannitud toote triipkoodi ära, saada toote tarnijale või tootjale äpis automaatselt koostatud päring.
  4. Hiljemalt 2. juunil kell 23.59 saada rakenduse jaotisest My Requests/Sent ekraanipilt tehtud päringutest aadressile: info@bef.ee. Auhinna saamiseks peab osaleja e-kirjale lisama ka oma nime.

Loosi korraldab Balti Keskkonnafoorum Euroopa Liidu LIFE programmi projekti LIFE AskREACH raames. 

Võistlus lõpeb 3. juunil auhindade loosimisega kõigi osalejate vahel. Auhindadeks on Reet Ausi korduskasutatav vihmakeep ja up-shirt, mis on valmistatud jääkmaterjalidest ning säästab 91% vett ja 81% energiat. 

Scan4Chem rakenduse saad laadida alla Google Play või App Store’i rakendusest. 

Vaata üle ka Balti Keskkonnafoorumi Facebooki ja Instagrami, kus leiad võistluse kohta infot ja nippe. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.