Tasub teada! Kuidas koguda biojäätmeid nii, et see oleks mugav ja keskkonnasõbralik üheaegselt

Biojäätmete eraldi sorteerimine on paljudele uus, kuid oleme ühiskonnana jõudnud sinna, et igaüks peab endale toimiva jäätmete sorteerimise lahenduse välja valima.Foto: BioBag

Tänaseks on juba üldteada, et 2024. aastast alates on kõik kohustatud sorteerima biojäätmed olmejäätmetest eraldi, et need saaks võtta väärtusliku ressursina taaskasutusse.

Õigesti toimimine algab meie endi kodudest ja meie tegutsemisviisist oleneb biojäätmetest toodetava järelprodukti kvaliteet. Siiski on vähe pööratud tähelepanu sellele, kuidas saaksime koguda biojäätmeid nii, et see oleks mugav ja keskkonnasõbralik üheaegselt.

Väldi mikroplastiga seotud probleemide lisandumist

Kindel on see, et traditsioonilisest plastist kilekott jätkusuutlikku kontseptsiooni ei sobi. Ei sobi ka mähkmed ja muu selline, mida praegu veel biojäätmete konteineritesse piiludes märgata võime.

Kõik kompostijaama jõudnud orgaanilised jäätmed peavad lagunema üheaegselt ja täielikult, kahjulikke jääkaineid maha jätmata. Isegi kui jäätmejaamas suudetakse toidujäätmetest suuremad võõrised eraldada, on jätkuvaks probleemiks mahajääv mikroplast, mis eraldub väikeste osakestena pinnasesse ja jõuab toiduahela kaudu ka meie toidulauale.

Mikroplastiga seotud probleemide lahendamine on väga keeruline, hoopis lihtsam on hoida ära olukorra halvenemist.

Kompostitavad vooderduskotid võimaldavad keskkonnasõbralikult kaitsta konteinerit määrdumise eest ja talvisel perioodil aitab vältida biojäätmete külmumist konteineri külge.

Alternatiiv on olnud turul juba 30 aastat

Aastast 1993 on turul jätkusuutlikuks ja mugavaks biojäätmete kogumiseks loodud BioBagi kompostitavad kotid, mis toetavad edukalt ringmajanduse toimimist.

BioBag on Norra juurtega, nüüdseks juba rahvusvaheliselt tuntud ja valdkonna hinnatuim bränd, mis on esindatud 18 riigis. Paljudele on veel üllatav fakt, et ligikaudu 90% BioBagi Euroopa ning umbes 65% maailma kogutoodangust valmistatakse 2015. aastast alates Eestis, Hiiumaal asuvas tehases.

Õiged valikud tagavad mugavuse, keskkonnasõbralikkuse ja väldivad ebameeldivaid lõhnasid

BioBag on loodud selleks, et biojäätmete kogumine oleks mugav ja keskkonnasõbralik üheaegselt. Leidub piisavalt põhjuseid, miks valida midagi just BioBagi poolt pakutavate lahenduste seast.

Vooderdades biojäätmete kogumisanuma BioBagi kompostitava kotiga, on võimalik hoida kogumisanum puhtana ning see annab ka mugavuse visata toidujäätmed muretult koos kotiga vastavasse konteinerisse.

Lisaks kompostitavusele on BioBagi eeliseks koti hingavus, tänu millele on kogutud biojäätmetest eralduval niiskusel võimalik aurustuda. Seetõttu on oluliseks komponendiks veel ka piisavate õhuavadega anum, mis tagab koos hingava kotiga maksimaalse õhuringluse. See lahendus võib esmapilgul tekitada hulga küsimusi, kuid kes kord kasutama on hakanud, see tagasi ei pöördu.

Mitte miski pole juhuslik – tänu õhuvahetusele hakkavad kogutud toidujäätmed käärimise asemel kuivama ja kaotavad kaalu. Nii ei ole karta ka biojäätmetes tekkivat ebameeldivat lõhna ning biojäätmete kogumisest saab märkamatu igapäevarutiin, mitte tüütu kohustus.

BioBagi e-poes on saadaval biojäätmete kogumisega alustamiseks väga heade hindadega komplekte.

Tavapärased murekohad ja kuidas neid vältida

Suletud anumat kompostitava kotiga vooderdades peab meeles pidama, et jäätmeid tuleb tavapärase 3-5 päeva järel viia välja märksa tihemini, sest liigsest niiskusest tingituna läheb koti põhjas üsna ruttu käima vilgas elu. Selle protsessiga ei kaasne mitte ainult ebameeldiv lõhn, vaid ka BioBagi enneaegne lagunemine. Nii jäävad kasutamata mõned kompostitava koti eelised, lisaks võib näida biojäätmete kogumine selliselt ebapraktiline ja üsna ebameeldiv tegevus.

Kui sellele vaatamata on jätkuvalt soov koguda biojäätmeid olemasolevasse kinnisesse anumasse, on pisut abiks, kui niiskuse kogumiseks paigutada kogumisnõu ja vooderduskoti vahele salvrätt. Lisaks sellele on võimalus valida kogumisanuma vooderdamiseks ka tugevam kott, mis on niiskuskindlam.

Kui kott ei pea kõigist pingutustest hoolimata vastu, tasub kontrollida selle tootmisaega. Kui kotil märgitud tootmisnädal ja aasta viitab, et kott on vanem kui kaks aastat, on selle “parim enne” möödas. See tähendab, et kott on hakanud oma vastupidavust kaotama. Loodusesse sobituvad tooted ei olegi ju mõeldud kestma igavesti.

Loomulikult on biojäätmete kogumises paljude jaoks omajagu uut, kuid nüüd on igaüks siiski sunnitud omale toimiva lahenduse välja mõtlema. Alustades soovitatud võtetega, võib see kujuneda hoopis meeldivamaks tegevuseks, kui esialgu arvata oskasid. Kui kõik jõuaksid ühel hetkel selleni, oleks maailm hoopis parem paik.

Biojäätmeid kvaliteetselt kogudes vähendame prügilasse ladestatud biojäätmetest eralduvat prügilagaasi hulka, mis on olulise mõjuga kasvuhoonegaas, ning hoiame puhtana teised jäätmematerjalid, et saaks ka neid ringlusesse suunata.

Oleme oma käitumisega teistele eeskujuks! Küsi endalt – kui kõik käituksid nii nagu mina, siis millised oleksid tagajärjed? Kutsu üles oma sõpru, sugulasi, naabreid ja kolleege jäätmete sorteerimise harjumustele rohkem tähelepanu pöörama. See on heategu keskkonnale.

Millest BioBag tehtud on?

BioBag on toodetud Mater-Bist, mis on saadud patenteeritud tehnoloogiate abil, kasutades tärklist, tselluloosi, taimeõlisid ja nende kombinatsioone.

Kõik BioBagi kotid on täielikult kompostitavad vastavalt Euroopa standardile EN 13432 ning omavad ka rahvusvahelise TÜV Austria poolt välja antud kompostimiskeskkonda täpsustavaid sertifikaate. Sertifikaate tuleb järjepidevalt uuendada, seetõttu saab tarbija olla kindel, et tegu on alati kvaliteetse ja keskkonnale ohutu tootega.

BioBag laguneb mikroorganismide kaasabil orgaaniliste jäätmetega üheaegselt, mikroplasti ja muid kahjulikke jääkaineid maha jätmata.

Turul liigub endiselt tooteid, mis eksitavad tarbijat oma rohelise värviga või sõnadega BIO, ÖKO jms. Toote ohutust keskkonnale kinnitavad siiski vaid kolmandate osapoolte välja antud sertifikaadid, mille õigsus on kontrollitav. BioBagi sertifikaatide kohta saad täpsemalt lugeda SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.