Väärt nõuanne: maa ja metsa müügilt võib õige spetsialisti abil teenida topelttulu

Oma kinnistu, metsatuka või raieõiguse müümisel ühekaupa vahendusettevõtetega tegelemine ajab juhtme kokku ka asjatundjatel, rääkimata maaomanikest, kelle jaoks metsandus või põllumajandus pole põhitööks. (c) Foto: ShutterstockOma kinnistu, metsatuka või raieõiguse müümisel ühekaupa vahendusettevõtetega tegelemine ajab juhtme kokku ka asjatundjatel, rääkimata maaomanikest, kelle jaoks metsandus või põllumajandus pole põhitööks. (c) Foto: Shutterstock
Oma kinnistu, metsatuka või raieõiguse müümisel ühekaupa vahendusettevõtetega tegelemine ajab juhtme kokku ka asjatundjatel, rääkimata maaomanikest, kelle jaoks metsandus või põllumajandus pole põhitööks.Foto: Shutterstock

Puidu ja maa hinnad teevad rekordeid ning paljud omanikud leiavad põhjendatult, et just praegu on väga hea aeg oma vara tulu teenima panna või selle müügilt parimat kasu lõigata. Et aga müügitehingut on võimalik teha vaid korra, tuleks see korralikult läbi mõelda.

Üks keerulisemaid otsuseid on õige tehingupartneri valimine. See on veel eriti oluline, kui maaomanik on otsustanud kinnistu alles jätta ja müüa raieõiguse. Nagu autot remontides võib sattuda sossseppade otsa, on niisugune risk ka metsanduses. Eestis  leidub palju ettevõtteid, mis tegelevad metsamajanduse ja kinnistute soetamisega. Kõik nad lubavad parimat hinda ja parimaid tingimusi, kuid valikute rohkus ajab lõpuks juhtme kokku ka asjatundjatel, rääkimata maaomanikest, kelle jaoks metsandus või põllumajandus pole põhitööks. 

Lisaks klassikalistele maa ostu ja müügiga  tegelevatele ettevõtetele on viimastel aastatel üha populaarsemaks muutunud oksjonikeskkonnad. Neist edukaim on vaieldamatult Tehingukeskus, mida kliendiküsitluse põhjal soovitab pea 100% vastanutest.

Metsa või maa hinna määramine jäta ekspertide hooleks

Kuna metsa ja maa väärtus on subjektiivne ning seda mõjutavaid tegureid mustmiljon, tekib paratamatult küsimus, milline on õiglane hind? Valdkonnaga vähe kokkupuudet omades võib metsatükile õige hinna määramine olla paras õunte pealt ennustamine. Erinevaid ettevõtteid, kellelt hinnapakkumist küsida, on palju ning esimesele helistajale ei tasu kohe maad ära müüa. 

Siinkohal ongi hea võimalus saada oma metsa või maa eest maksimaalset kasu just enampakkumisel. Müüja jaoks on kõik lihtne, kuna objekti hinna määramise, kuulutuse koostamise ning oksjoni läbiviimise eest hoolitsevad Tehingukeskuse eksperdid. Omanikul tuleb vaid rahulikult oodata ja vaadata, kuidas ostuhuvilised üksteisest hinda üle pakuvad. Lisaks sellele pole vaja tegeleda notari otsimise ning lepingute koostamisega, kuna sellegi korraldab ära Tehingukeskus. 

Oksjonil kerkis hind enam kui kahekordseks

Oksjonil parima lõpphinna saamine pole kõigest ilus jutt, vaid ka reaalsus. Tehingukeskusel on välja tuua palju edulugusid, kus kinnistu lõpphind kujunes alghinnast ja maaomaniku ootusest kümneid tuhandeid eurosid suuremaks. Üks edukamaid oksjoneid  leidis aset mullu Saue vallas. Vähem kui hektarisuuruse kinnistu hind kasvas oksjonil  pea 160%, teenides müüjale enam kui 150 000 eurot oodatust rohkem. 

Tegemist oli päranduseks saadud maatükiga. Maatüki endine omanik Harry kommenteerib asja nii: “Kuna mul endal maaga mingeid plaane ei olnud, otsustasin selle müüki panna. Saigi ühte kinnisvaraportaali kuulutus pandud, möödus aasta enne kui keegi huvi tundis.” 

Möödus veel üks aasta kui maa kokkuostjad hakkasid talle päris tihti helistama, ainult hinnas ei jõutud kuidagi kokkuleppele. “Kõik tahtsid muidu maa kätte saada,” meenutab ta.

Harry jätkab: “Kuni ühel päeval helises telefon ja küsiti jälle ega mul maad pole müüa. Vestlesime pikalt ja sain teada, et on olemas Tehingukeskus kus saab maa oksjonile panna.”

Jutt oli mõistlik ja hind sobilik, nii läkski tehinguks. Oksjoni lõpptulemus oli müüjale üllatav, tunduvalt suurem, kui loodetud. “Lõpuks saingi maad õiglase hinnaga müüdud. Soovitan teistelegi Tehingukeskust, kui te ei taha maad muidu ära anda,” on Harry kokkuvõte korda läinud tehingust.

Lepingu koostavad Tehingukeskuse juristid

Kui alghind teada ning oksjon käimas, tuleb tegelema hakata lepingute ning müügijärgse tehingu kinnitamisega. Juristiharidust omamata tekitab ka see protsess tihtipeale palju küsimusi. Müügilepingu koostamisel tuleb paika panna mõlema osapoole õigused-kohustused ja muud tehinguga seonduvad tingimused. 

Kinnistute müügitehingud sõlmitakse alati notariaalselt, raieõiguse müügil eelistatakse enamasti n-ö lihtkirjalikku võlaõiguslikku lepingut. Tehingukeskuse kasuks otsustades võib maaomanik kindel olla, et kõik lepingud on koostanud juristid ja ühtegi varjatud nippi-trikki, millega maaomaniku nahka üle kõrvade tõmmata, seal pole. Kliendid on öelnud lausa nii, et Tehingukeskuse spetsialistid teevad asja selgeks ka kirjaoskamatule.

Tehingukeskuses tehakse tööd hingega

Tehingukeskusele on müüja rahulolu väga oluline ning ettevõtte põhieesmärk on, et müügiprotsess oleks mugav ning kasumlik. Iga müüja saab omale kliendihalduri, kes hoiab oksjoni käekäiguga klienti kursis ning valmistab ette vajalikud dokumendid. Et enampakkumised parima tulemuse tooks, on Tehingukeskusel eraldi müügimeeskond. Kuigi portaal koondab rohkem kui 2000 registreeritud ostjat, kes enampakkumistest kuulevad, kutsutakse kõige potentsiaalsemaid huvilisi oksjonil osalema ka personaalselt.

Just personaalne lähenemine, nõustamine ka kõige keerulisemates küsimustes ja suurepärased tulemused on põhjus, miks Tehingukeskuse klientide seas kehtib ütlemine “korra proovid, juurde soovid”. Kes nii lihtsat, tulusat ja usaldusväärset lahendust kasutanud, enam muid variante ei kaalugi. Võta sinagi ühendust, et eelräägitus ise veenduda ja tasuta nõustamise käigus oma küsimustele vastused saada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.