Eesti Energia blogi

Lastega kodukontoris: 4 olulist elektritarkust pere pisematele

Foto: Shutterstock

Kõik lapsevanemad teavad, et õnnetus ei hüüa tulles. Elektriga seotud õnnetused on aga sageli väga raskete tagajärgedega, mistõttu tagantjärele tarkusest pole kasu kellelgi.

Kodukontoris olles võiks võtta aega ning õpetada lapsi juba ennetavalt elektriohte märkama ja õnnetusi vältima.

Elektritarvikute korrektne kasutamine

Kõigi turvalisuse huvides oleks parem, kui väga väikesed lapsed pistikute ja pistikupesadega kokku puutuma ei peaks. Väiksematele lastele tuleb selgitada, et nad iseseisvalt ei ühendaks seadmeid elektrivõrku ning seadmete eemaldamisel paluksid samuti täiskasvanute abi.

Suuremaid lapsi tuleb õpetada õiget ja turvalist pistiku pistikupesast välja tõmbamist: pistikust tuleb kinni hoida, mitte juhtmest tirida – juhe võib pistiku küljest lahti rebeneda ja lühise tekitada.

Kordamine on tarkuse ema, mistõttu tasub pidevalt üle rääkida, et pikendusjuhtmed ega pistikupesad ei ole mänguasjad.

Ohtude märkamine

Rääkige lahtiste ja katkiste juhtmete eluohtlikkusest – neid ei tohi puutuda!

Lapsed on väga tähelepanelikud ja soovivad täiskasvanuid aidata ning tunda, et nad on kasulikud, et neil on kodus oma roll. Seega õpetage lapsi varakult elektritarvikutes ja pistikutes nähtavate rikete, häirete, sädeluse vms korral sellest kohe vanemaid teavitama.

Selgitage, et katkised elektriseadmed võivad põhjustada tulekahju või anda ohtliku elektrilöögi.

Elekter ja vesi ei käi kokku

Lapsed armastavad vett, kuid elekter ja vesi kokku on surmav kombinatsioon.

Selgitage, et elekter ja vesi ei ole sõbrad, seetõttu ei tohi elektriseadmeid kasutada vannis või duši all. Samuti ei tohi elektriseadmeid märgade kätega puutuda. Vannitubades tuleb lastel vältida pistikupesadesse ühendatud elektriseadmete kasutamist.

Ka laadija küljes olev mobiiltelefon on vooluvõrgus olev elektriseade, mida vannitoas või mujal niiskes toas kasutada ei tohiks. Mobiiltelefoni või tahvelarvuti laadimiseks leidke kodus mõni turvaline ja kuiv ruum.

Elektriohtude puhul on mõistlik alati karta kõige hullemat

Liiga keerulised õpetused kipuvad lastel meelest ära minema – lastele pole vaja rääkida neutraaljuhtmest ja faasijuhtmest, keskpingest ja madalpingest.

Oluline on õpetada last tajuma elektri ohtlikkust ning vastavalt ka käituma. Kindlasti tuleb lastele õpetada hädaabinumbri kasutamist ja selgitada, kuidas käituda õnnetusjuhtumi korral.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.