Uus meetod aitab tulevikus tuvastada Eesti lageraieid satelliitide abil

F: Pixabay

Keskkonnaagentuuris tutvustati uut kaugseirel põhinevat meetodit, mis aitab edaspidi hakata lageraieid paremini tuvastama. 

KappaZeta tutvustas Keskkonnaagentuuri tellimusel valminud tööd kaugseirega metsamuutuste tuvastamise võimalustest. Keskkonnaagentuuri eesmärk oli leida ja katsetada uut metoodikat, kuidas erinevaid satelliitidel põhinevaid kaugseirelahendusi kombineerides saada senisest oluliselt kiiremini täpset teavet raiete kohta.

Projekti tulemused olid üle ootuste paljulubavad. Masinõppel põhinev mudel suutis vähemalt 0,5 hektari suurusel alal toimunud lageraied tuvastada ca 90% täpsusega, olenevalt valitud mudelist. „Jätkame kindlasti tööd kaugseire ja teiste uuenduslike lahenduste arendamiseks, et saada metsades toimuvast veelgi parem ja kiirem ülevaade,” ütles Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala. 

Keskkonnaagentuuri hinnangul olid töö tulemused väga positiivsed. Seepärast on agentuur koostöös majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga otsustanud 2025. aasta lõpuks arendada välja kaugseirel põhineva teenuse prototüübi, mis suudaks Eesti pinnal toimuvaid lageraieid tuvastada.

Teenuse eesmärk on tõhustada ka järelevalvet, anda seotud osapooltele operatiivsemat ning täpsemat teavet raiete kohta ja luua avalikkusele parem ligipääs metsainfole. Kaugseire võimaldab kiirelt katta suuri alasid, andes võimaluse praegusega võrreldes oluliselt tihedama intervalliga metsamuutusi tuvastada.

Kaugseire annab ka olulise ajasäästu, sest vähendab vajadust kohapealsete kontrollide järele. Edaspidi saab kaugseireandmete visualiseeritud kaardikujul esitamisel muuta metsamuutuste jaotuse ja ulatuse hõlpsasti arusaadavaks kõigile huvilistele.

Keskkonnaagentuuri teatel on tulevikus teenuse kasusaajad alates metsandusspetsialistidest kuni kohalike kogukondadeni. Metsandusettevõtted ja metsaomanikud saavad kaugseire abil kiiret ja täpset teavet metsamuutuste kohta, mis aitab neil paremini planeerida metsamajandust ja hooldustegevusi.

Kohtumisel osalesid KappaZeta OÜ, kliimaministeeriumi, Keskkonnaameti, Riigimetsa Majandamise Keskuse, Kaitseväe ja Keskkonnaagentuuri töötajad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.