Hollandi uus valitsus näeb tuumarajatiste ehitamiseks järgmisel neljal aastal ette umbes 500 miljonit eurot. See on samm, mis näitab, et valitsus on seadnud tuumaenergia oma kliima- ja energiapoliitika keskmesse.
“Tahame teha kõik endast oleneva, et hoida meie planeet elamiskõlblikuna,” kirjutasid Hollandi koalitsiooniparteid. Koalitsiooni poolt avaldatud dokumendis oli kirjas, et tuumaenergia täiendab päikese-, tuule- ja geotermilist energiat ning seda saab kasutada vesiniku tootmiseks. Lisaks muudab see Hollandi ka vähem sõltuvaks gaasiimpordist.
“Ka Hollandi seni ainust, Borssele tuumajaama ei plaanita sulgeda, pidades silmas muidugi kõiki ohutuse aspekte” ütles valitsus. Ühe reaktoriga 482 MWe tootmisvõimsusega jaam on Hollandis töötanud alates 1973. aastast ja katab umbes 3% riigi elektrivajadusest.
Riik toetab igakülgselt uute tuumajaamade rajamiseks sobivate asukohtade leidmist
Uus valitsus astub ka vajalikke samme kahe uue tuumaelektrijaama ehitamiseks. See tähendab muuhulgas seda, et toetatakse turuosalisi asukohtade uurimisel, aidatakse korraldada hankeid, vaadatakse üle riigipoolne panus ning tehakse vajadusel korda õigusaktid ja regulatsioonid.
Valitsus toetab ka rahaliselt uute tuumaelektrijaamade ehitamise eesmärki. Selleks on planeeritud 2023. aastal 50 miljonit eurot, millele lisandub 2024. aastal 200 miljonit eurot ja 2025. aastal veel täiendavad 250 miljonit eurot.
Koalitsioon näeb ette, et uue tuumaenergia kumulatiivne toetus ulatub 2030. aastaks 5 miljardi euroni, kuid ei eeldata, et elektrijaamad on selleks ajaks juba võrgus.
Toetatakse ka tuuleenergia kasutuselevõttu
Riigi tuumainvesteering toetab suuremaid ambitsioone kliimaküsimustes. Selleks, et 2050. aastaks olla kliimaneutraalne, võttis valitsus oma eesmärgiks vähendada 2030. aastaks heitmeid juba ligi 60 protsendi võrra, mis peaks 2035. aastaks jõudma 70 protsendini ja 2040. aastaks 80 protsendini.
Muudest energialiikidest toetab valitsus tuuleenergia kasutuselevõttu, päikeseenergia juures keskendutakse pigem arendustele katustel kui päikeseparkide rajamisele avatud maale.
Gaasi tootmine lõpetatakse Groningenis ja valitsus ei väljasta uusi litsentse gaasi tootmiseks Wadden Sea ranniku lähedal. Jätkuvalt toetatakse gaasi tootmist Põhjameres, kuna see vähendab importi.